Zamknij

Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?

Marta Wilczkowska
05.03.2019 12:52

Empatia jest bardzo ważna w relacjach z innymi ludźmi. Świadczy ona m. in. o posiadaniu inteligencji emocjonalnej. Czym dokładnie jest?

Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?
fot. Shutterstock

Empatia pozwala postawić się w sytuacji drugiego człowieka, zrozumieć go i okazać mu współczucie. To czy dana osoba ma w sobie empatię zależy od wielu czynników. Jest wśród nich m.in. środowisko oraz relacje rodzinne. Czym dokładnie jest empatia?

Zobacz także:Skąd bierze się uczucie niepokoju i jak się po pozbyć?

Empatia – co to?

Pomimo tego, że słowo to jest powszechnie znane, wielu z nas często nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co dokładnie oznacza. Empatia to umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych innych osób. Dzięki niej można zrozumieć ich działania, postawy i decyzje. Pozwala współodczuwać i wyobrażać sobie emocje drugiej osoby i odczytywać jej sposób myślenia. 

Osoba empatyczna potrafi wczuć się w sytuację drugiego człowieka i zrozumieć motywy jego działania oraz razem z nim przeżywać smutki i radości. Jest to naturalna cecha każdego człowieka, pozwala ona na zaspokojenie potrzeby przynależności.

Empatia jest pewnym etapem rozwoju, pojawia się wraz z wiekiem. Dzieci do 7. roku życia nie uświadamiają sobie, że zwierzęta i inne osoby też mają uczucia. Nieświadomie koncentrują się tylko na sobie, z czasem jednak stają się coraz bardziej empatyczne, ponieważ ich świadomość się rozwija.

Empatia – przyczyny

Za poziom empatii odpowiadają m. in. przyczyny biologiczne, czyli geny, które każdy człowiek dziedziczy po swoich przodkach. Naukowcy uważają, że odpowiadają one za poziom empatii człowieka aż w 50 procentach.

Inny rodzaj przyczyn to psychologiczne. Są to wzorce, które każdy człowiek otrzymał w dzieciństwie. To także relacje, które panowały i panują w najbliższym otoczeniu danej osoby. Kiedy wykazuje się ona bardzo dużą empatią, świadczy to o tym, że dorastała w poczuciu odpowiedzialności za innych i jednoczesnej świadomości popełnianych czynów.

Podłoże środowiskowe również odgrywa bardzo ważną rolę. Są to elementy, które kształtują człowieka przez całe życie. Naukowcy twierdzą, że poziom empatii zmienia się wraz z wiekiem i duży wpływ na jego ukształtowanie mają panujące w nim warunki.

Zobacz także:Smutek – co robić, kiedy nie chce odpuścić?

Osoba empatyczna – czym się cechuje?

Osoba empatyczna rozumie uczucia innych osób i wspiera je. Jest to jak najbardziej pozytywne w momencie, kiedy prowadzi do rozwiązywania problemów bliskich. Kiedy jednak osoba wykazująca się dużą empatią, bierze na swoje barki cierpienie innych, może być to dla niej zbyt duży ładunek emocjonalny.

Osoba wykazująca wysoki poziom empatii potrafi spojrzeć na sytuację oczami innej osoby i wczuć się w jej stan wewnętrzny. Pozwala to wspólnie z drugim człowiekiem cieszyć się jego sukcesami, ale też porażkami. Skrajnie odczuwana empatia jest wyniszczająca dla wrażliwej osoby i prowadzi do smutku oraz poczucia winy.

Empatia zwiększa także szansę na przetrwanie, ponieważ pozwala przewidzieć zachowanie innych osób w trudnych sytuacjach. Można powiedzieć, że dodatkowo ułatwia także życie, ponieważ człowiek empatyczny otoczony jest zazwyczaj przyjaciółmi. Dzieje się tak za sprawą tego, iż inni ludzie wiedzą , że mogą liczyć na jego pomoc.

Zobacz także:Złość – jakie są jej podłoża i jak ją opanować