Zamknij

Dysmorfia – co to takiego i jakie są jej przyczyny?

Marta Wilczkowska
13.02.2019
Aktualizacja: 04.12.2020 09:50
Dysmorfia – co to takiego i jakie są jej przyczyny?
fot. Shutterstock

Dysmorfia to zespół zaburzeń, których efektem jest wygląd człowieka odbiegający od normy. Co jest jej przyczyną?

Dysmorfia przejawia się w wadach w budowie anatomicznej. W wielu przypadkach jest to pojedyncze zaburzenie nie związane z żadną poważną chorobą genetyczną, jednak równie często dysmorfia towarzyszy takimi schorzeniom, jak zespół Turnera czy Klinefeltera. Jakiego są przyczyny tego schorzenia?

Zobacz także:Czym jest dysmorfofobia i jak się ją leczy?

Dysmorfia – co to?

Dysmorfia to zbiór zaburzeń, który objawia się wadami genetycznymi wpływającymi na budowę anatomiczną człowieka. Wiąże się to z nieprawidłowym rozwojem zarodka.

Wady w wyglądzie występujące na skutek dysmorfii są z reguły małe i mają znaczenie głównie kosmetyczne. Nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia człowieka.

Głównymi cechami dysmorficznymi są wykwity skórne, zmarszczka nakątna, telekantus czy hiperteloryzm.

Dysmorfia twarzy

Dla pacjentów dotkniętych dysmorfią, najbardziej dokuczliwe może być zniekształcenie twarzy, przejawiające się np. błędnym kształtem czaszki bądź nieprawidłowym rozstawieniem oczu.

Dysmorfia na twarzy może przejawiać się np. opadającą powieką. Często wady genetyczne ukazują się także w postaci wykwitów na policzkach, mogących mieć kolor jasno lub ciemno brązowy. Może być to także wąskie lub wysokie czoło, które wpływa na kształt głowy.

Zobacz także:Narkolepsja – czym się objawia i jak się ją leczy?

Dysmorfia – przyczyny

Dysmorfia to zaburzenie na tle genetycznym. Jej rozwój warunkują geny oraz rozwój płodu podczas ciąży. Bezpośrednią przyczyną dysmorfii są nieprawidłowości w rozwoju zarodka.

Do rozwoju dysmorfii przyczyniają się choroby cywilizacyjne przodków takie, jak depresja, cukrzyca czy nadciśnienie.

Cechy dysmorficzne

Cechy dysmorficzne to właśnie wrodzone wady w budowie ciała. Nie zawsze są one widoczne od razu po narodzeniu dziecka, czasami wady w wyglądzie uwidaczniają się dopiero z wiekiem.

Jakie cechy dysmorficzne są najczęściej spotykane?

  • Hiperteloryzm oczny – przesadne zwiększenie odległości pomiędzy gałkami ocznymi
  • Telekantus – zaburzenie to jest podobne do zeza zbieżnego. Gałki oczne są równe względem siebie, jednak wewnętrzny kąt oka jest przemieszczony do zewnątrz
  • Zmarszczka nakątna – fałd skórny, który zakrywa przynosowe części oka. Ten element w wyglądzie przypomina charakterystyczną cechę twarzy rasy arktycznej
  • Wiry włosów – wada pojawiająca się zwykle w okolicy ciemieniowej. Jest ona związana z niewielkimi zmianami wzrostu włosów we wczesnej fazie rozwoju
  • Plamy cafe au lait – są to wykwity skórne w kształcie plam, mające kolor kawy z mlekiem

 Zobacz także:Dysonans poznawczy – na czym polega i jak go zredukować?