Oceń
Uczucie smutku czasami dopada każdego. To jedna z podstawowych emocji, pojawiająca się w różnych, trudnych bądź przykrych sytuacjach. Jak pokonać smutek?
Smutek czasami dopada każdego z nas i nie można, a nawet nie powinno się przed nim uciekać. Gorszy dzień bądź cięższy okres w pracy negatywnie wpływają na psychikę człowieka. Niezależnie jednak od powodu, każdy problem należy przepracować. Smutek, z którym nie poradzimy sobie, może bowiem prowadzić nawet do depresji. O ile to uczucie samo w sobie jest całkowicie normalne, o tyle przygnębienie utrzymujące się przez długi czas może niepokoić, a nawet prowadzić do dolegliwości fizycznych. Jak radzić sobie z nieustającym smutkiem?
Zobacz także: Często wypowiadasz te słowa? To mogą być pierwsze symptomy depresji
Smutek – czym jest?
Smutek to stan emocjonalnego bólu o mniejszym lub większym nasileniu. Może być on związany z przykrą sytuacją, rozstaniem, rozczarowaniem czy rozpaczą wywołaną śmiercią bliskiej osoby. Smutek może sprawić, że osoba, która go doświadcza, stanie się cicha i wycofana oraz nie będzie miała ochoty na kontakty towarzyskie.
Każdy człowiek odczuwa smutek. Ma to związek z różnymi sytuacjami w jego życiu, a smutek obok radości jest jedną z najczęściej odczuwanych emocji. Kiedy jednak smutek przekształca się w długotrwałe przygnębienie, może doprowadzić do takich poważnych chorób natury psychologicznej, jak depresja.
Niezależnie od tego, czym jest powodowany, warto zastanowić się nad przyczyną naszego smutku i samemu lub z pomocą innych sobie z nim poradzić.
Zobacz także: Uważność i medytacja mogą pogłębić depresję i niepokój
Smutek – jakie są jego przyczyny?
Smutek to częsta i typowa reakcja organizmu na trudne sytuacje oraz na choroby. Ten stan emocjonalny może być spowodowany stresem w pracy, który prowadzi do przeciążenia. Innym powodem smutku mogą być problemy w związku bądź toksyczne relacje z innymi osobami.
Uczucie smutku nie pojawia się bez powodu. Może być ono bodźcem do działania i informacją dla danej osoby, że jej styl życia nie daje satysfakcji, a potrzeby nie zostają zaspokojone.
Kiedy dana osoba nie wie, co jest powodem jej smutku warto, aby spróbowała chwilę zastanowić się nad tym uczuciem, kiedy ono już ją dopadnie. Z braku czasu niektóre problemy zostają zepchnięte do podświadomości i dają o sobie znać w najmniej spodziewanym momencie.
Smutek to jedna z najważniejszych emocji i nie da się od niego uciec. Podobnie, jak radość, smutek też jest po to, aby go odczuwać i stanowi swoistą równoważnię dla chwil szczęścia i zadowolenia.
Zobacz także: Jesteś ciągle przygnębiona? To może być niedobór serotoniny
Smutek a depresja
Smutek czasami dopada każdego, jednak kiedy utrzymuje się przez długi czas, może być oznaką problemów psychologicznych takich, jak depresja. Smutek pojawia się z różnym nasileniem, co za tym idzie może objawiać się zarówno gorszym samopoczuciem, jak i pojawieniem się objawów psychosomatycznych.
Wraz ze smutkiem mogą się pojawić:
- brak apetytu,
- apatia,
- brak energii,
- ciągłe zmęczenie,
- niezidentyfikowane bóle,
- spowolnione ruchy.
W takiej sytuacji należy skonsultować się z psychologiem bądź psychiatrą. Może to być oznaka poważnych zaburzeń natury psychologicznej.
Zobacz także: Schizofrenia prosta bywa mylona z depresją i nerwicą. Jakie są jej objawy?
Smutek – jak sobie z nim radzić?
Smutek jest jedną z podstawowych emocji i czasami po prostu należy go odczuwać. Kiedy jest spowodowany pracą i przeciążeniem organizmu, dobrym sposobem na poprawienie sobie humoru mogą być fitness, bądź techniki relaksacyjne. Joga pozwoli umysłowi się wyciszyć, zrelaksować i poprawić samopoczucie.
Jeśli smutek utrzymuje się przez długi czas, warto skonsultować się ze specjalistą. Psycholog lub psychiatra pomoże w ustaleniu prawdziwych przyczyn złego samopoczucia i wskaże odpowiedni sposób leczenia. Kiedy smutek jest tylko objawem poważnego schorzenia, skuteczna może okazać się psychoterapia.
Oceń artykuł

