Słońce leczy depresję. Może być skuteczniejsze niż... prozak!

Monika Piorun
28.04.2016 10:04
Słońce leczy depresję. Może być skuteczniejsze niż... prozak!
fot. East News

Jeśli obawiasz się, że cierpisz na początkową fazę depresji i ciągle nie masz dobrego humoru, zacznij więcej przebywać na słońcu! Terapia światłem może przynieść lepsze efekty niż leki przeciwdepresyjne. Jak to możliwe?

Światło słoneczne nie tylko poprawia nastrój, ale pomaga też osobom przechodzącym stany depresyjne.

Terapia solarna może być dwa razy bardziej skuteczna niż prozak w przypadku leczenia depresji. Wśród ludzi, którzy doświetlają się po 30 minut każdego dnia przez 8 tygodni, można zaobserwować wyraźną poprawę samopoczucia. Co ciekawe, ich postępy w pokonywaniu choroby są dwa razy lepsze niż ludzi leczonych za pomocą popularnych leków przeciwdepresyjnych.

Światło = dobry nastrój?

Na podstawie badania 122 pacjentów, którzy po zdiagnozowaniu u nich depresji zostali poddani fototerapii lampami fluorescencyjnymi o natężeniu 10 tysięcy luksów, przyjmowali placebo lub prozak, naukowcy doszli do wniosku, że najlepsze postępy w pokonywaniu choroby odniosły osoby, które były leczone za pomocą światłoterapii.

W 60-punktowej skali ich stan zdrowia poprawił się statystycznie o 13,4 pkt. Zmiana wśród pacjentów otrzymujących prozak wynosiła zaś 8,8 pkt. Warto zaznaczyć, że żadna osoba nie cierpiała na depresję sezonową związaną z pogorszeniem nastroju pod wpływem warunków atmosferycznych i mniejszym dostępem do promieni słonecznych, która może mieć wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też i na stan naszej skóry.

Według filozofii Medycyny Wschodu, najwięcej korzyści dla zdrowia odniesiemy podziwiając wschód lub zachód słońca. To właśnie wtedy nasze komórki mogą być aktywowane pod wpływem dobroczynnego działania promieni słonecznych. Z tego powodu o tej porze najlepiej ćwiczyć jogę na świeżym powietrzu i poświęcić czas na medytację.

Jeśli chcesz poprawić swój nastrój – zacznij więcej przebywać na słońcu!

________

zdrowie.radiozet.pl/π