Zamknij

Substancja z grzybów skuteczna w leczeniu depresji. Czym jest psylocybina?

19.04.2022
Aktualizacja: 19.04.2022 15:28

Leczenie poważnej depresji psylocybiną, substancją halucynogenną obecną w niektórych grzybach, jest skuteczne, a efekty utrzymują się nawet przez rok. To może być przełomowe odkrycie dla osób cierpiących na depresję. Problemem jest tylko to, że związek ten jest nielegalny w większości krajów.

Psylocybina leczy depresję
fot. Shutterstock
  1. Czym jest psylocybina?
  2. Związek z grzybów halucynogennych leczy depresję
  3. Jak przebiegały badania z psylocybiną?
  4. Jakie były efekty przyjmowania psylocybiny?

Jak wynika z badania przeprowadzonego w Johns Hopkins University School of Medicine i opublikowanego niedawno w „Journal of Psychopharmacology” leczenie psylocybiną pacjentów z poważną depresją, wspomagane psychoterapią, jest skuteczne w przypadku większości z nich nawet przez rok. Poprzednie badania wykazały, że leczenie psychodelikami z zastosowaniem psylocybiny łagodziło objawy poważnej depresji u osób dorosłych do jednego miesiąca. To niezwykle ważne odkrycie, bo na depresję cierpią miliony ludzi na świecie, a wiele z nich nie reaguje na dotychczasowe sposoby leczenia.

Czym jest psylocybina?

Psylocybina to związek obecny w niektórych grzybach. Wywołuje halucynacje wzrokowe i słuchowe oraz głębokie zmiany świadomości w ciągu kilku godzin po spożyciu. Związek ten, obok LSD, jest najczęściej używanym psychodelikiem, a historia stosowania tzw. grzybów halucynogennych jest stara jak świat. Psylocybina znajduje się na liście nielegalnych środków psychoaktywnych w większości krajów (również w Polsce), jednak w ostatnich latach niektóre państwa zaczęły łagodniej podchodzić do wprowadzonych wcześniej ograniczeń, co spowodowało renesans badań nad psychodelikami. W badaniach naukowych wykazano, że leczenie psylocybiną jest obiecujące w leczeniu wielu zaburzeń psychicznych i uzależnień.

Związek z grzybów halucynogennych leczy depresję

Naukowcy z Johns Hopkins University School of Medicine udowodnili, że efekty terapii psylocybiną są skuteczne nawet przez rok u pacjentów cierpiących na długotrwałą i ciężką depresję.

– Nasze odkrycia są kolejnym dowodem na to, że w starannie kontrolowanych warunkach jest to obiecujące podejście terapeutyczne, które może prowadzić do znacznej i trwałej poprawy w depresji – powiedziała dr Natalie Gukasyan, adiunkt psychiatrii i nauk behawioralnych w Johns Hopkins University School of Medicine. Ostrzega jednak, że „wyniki zostały uzyskane w warunkach klinicznych i wymagają przygotowania oraz wsparcia ze strony profesjonalnych klinicystów i terapeutów, więc ludzie nie powinni próbować takiego leczenia na własną rękę”.

Jak przebiegały badania z psylocybiną?

W badaniu wzięło udział 27 osób z wieloletnią historią depresji, którzy mieli objawy depresji przez około dwa lata przed badaniem. Średnia wieku uczestników wynosiła 40 lat. Badani byli w większości rasy białej. Większość była wcześniej leczona standardowymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Ci z pierwszej grupy od razu przeszli sesje psylocybinowe pod okiem naukowców. Druga grupa czekała na swoja kolej osiem tygodni. W czasie leczenia wszystkim uczestnikom zapewniono od sześciu do ośmiu godzin spotkań przygotowawczych. Następnie uczestnicy otrzymali dwie dawki psylocybiny, podane w odstępie około dwóch tygodni.

Każda sesja trwała około pięciu godzin, a po przyjęciu leku uczestnicy leżeli na kanapie ze słuchawkami na uszach i słuchali nastrojowej muzyki. Badani odbyli także serie sesji psychoterapeutycznych. Lekarze na bieżąco nadzorowali stan pacjentów. Kolejne kontrole odbyły się po jednym, trzech, sześciu i 12 miesiącach od podania drugiej dawki.

Jakie były efekty przyjmowania psylocybiny?

Naukowcy stwierdzili, że leczenie psylocybiną w obu grupach spowodowało duży spadek objawów depresji, a ich nasilenie pozostało niskie po upływie jednego, trzech, sześciu i 12 miesięcy od zakończenia leczenia. Objawy depresji mierzono przed i po leczeniu za pomocą Skali Oceny Depresji Hamiltona, która jest standardowym narzędziem do oceny tego schorzenia. W tej skali wynik 24 lub więcej wskazuje na ciężką postać depresji, 17-23 na umiarkowane zaburzenia, 8-16 na łagodną depresję, a poniżej 7 na jej brak.

Przed leczeniem większość uczestników została oceniona średnio na 22,8 punktów. Tydzień i cztery tygodnie po leczeniu ich średni wynik spadł do 8. Po trzech miesiącach wynik nieco się podniósł do 9 punktów, ale po pół roku od rozpoczęcia terapii spadł do 7 i na tym poziomie utrzymał się do ostatniej oceny, która miała miejsce 12 miesięcy po zakończeniu leczenia. Większość uczestników badania dobrze tolerowała psylocybinę, u niektórych pojawiły się jednak bóle głowy.

– Psylocybina nie tylko wywołuje znaczące i natychmiastowe efekty, ale także ma długi czas działania, co sugeruje, że może być wyjątkowo użyteczną nową metodą leczenia depresji – przekonuje dr Roland Griffiths z Johns Hopkins University School of Medicine i dyrektor w Johns Hopkins Center for Psychedelic and Consciousness Research. – W porównaniu ze standardowymi lekami przeciwdepresyjnymi, które muszą być przyjmowane przez długi czas, psylocybina może trwale złagodzić objawy depresji już dzięki jednej lub dwóm kuracjom – wyjaśnia.

Naukowcy podkreślają jednak, że konieczne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy skuteczność leczenia psylocybiną może być dłuższa niż 12 miesięcy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader

Źródło: Journal of Psychopharmacology / Dzienniknaukowy.pl