Zamknij

Odkryto skuteczny lek na depresję. Łagodzi objawy choroby i redukuje myśli samobójcze

30.12.2021
Aktualizacja: 30.12.2021 14:15
Ketamina redukuje myśli samobójcze i łagodzi objawy depresji. Badania
fot. Shutterstock

Naukowcy potwierdzili, że ketamina, czyli lek stosowany powszechnie w znieczuleniu przedoperacyjnym, może łagodzić objawy depresji. To przełom w leczeniu choroby?

Według Światowej Organizacji Zdrowia, z depresją zmaga się aż kilkanaście procent populacji na całym świecie. Choroba ta wpływa na cały organizm i uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nieleczona stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Naukowcy cały czas pracują nad lekiem, który pomoże chorym wrócić do pełni zdrowia. Najnowsze odkrycie może zapoczątkować ważne zmiany, jeśli chodzi o leczenie depresji. Naukowcy z University of Exeter w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, których celem było zbadanie oddziaływania ketaminy na psychikę.

Ketamina: zastosowanie. Jak działa?

Ketamina to środek stosowany powszechnie w medycynie i weterynarii do znieczulania przedoperacyjnego. Kolejne badania pokazują, że lek ten może pozytywnie wpływać na psychikę. Analiza przeprowadzona przez brytyjskich naukowców wykazała, że lek stosowany krótkoterminowo silnie łagodzi objawy depresji i redukuje myśli samobójcze.  Naukowcy przeanalizowali 83 prace naukowe, w tym rezultaty przeglądów wielu badań, aby sprawdzić skuteczność terapii ketaminą różnych zaburzeń psychicznych. Swoje wnioski przedstawili na łamach „British Journal of Psychiatry Open”.

Naukowcy: nasilenie objawów depresji zmniejsza się w ciągu kilku godzin

Najmocniejsze dowody naukowcy znaleźli na skuteczność w leczeniu ciężkiej depresji i depresji związanej z chorobą dwubiegunową. Nasilenie objawów spadało w ciągu 1 do 4 godzin po podaniu pojedynczej dawki i utrzymywały się do dwóch tygodni. Podobnie pojedyncza lub wielokrotne dawki ketaminy powodowały silną redukcję myśli samobójczych. W tym względzie substancja działała już po czterech godzinach od podania i działała średnio przez trzy dni, aż do tygodnia.

– Nasze badanie to najdokładniejszy przegląd rosnącej puli dowodów na terapeutyczne działanie ketaminy. Uzyskane przez nas wyniki sugerują, że ketamina może być użyteczna w łagodzeniu depresji i myśli samobójczych, otwierając nowe możliwości dla dalszych skutecznych interwencji. Ważne jest, aby pamiętać, że przegląd ten dotyczy ketaminy podawanej w ściśle określonych klinicznych warunkach, w których można skutecznie zarządzać jakimkolwiek ryzykiem – mówi główna autorka badania, Merve Mollaahmetoglu z University of Exeter.

– Odkrywamy, że ketamina przynosi obiecujące efekty w trudnych w leczeniu zaburzeniach. Potrzebujemy teraz lepiej zaprojektowanych testów do sprawdzenia tych korzyści – podkreśla prof. Celia Morgan.
Wstępne badania wskazują też na potencjał w leczeniu zaburzeń lękowych, obsesyjno-kompulsywnych czy syndromu stresu pourazowego.

Grupa badaczy planuje dalsze badania nad działaniem ketaminy.  Pozostaje jeszcze bez odpowiedzi wiele pytań – na przykład o optymalną dawkę, najlepszy sposób podania, czy efekty łączenia ketaminy z psychoterapią.

Źródło: PAP