Nowa metoda leczenia depresji. Spray do nosa zatwierdzony przez FDA

07.03.2019
Aktualizacja: 07.03.2019 14:48
Spray do nosa z ketaminą zatwierdzony w leczeniu depresji
fot. Shutterstock

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła szybko działający spray do nosa z ketaminą w leczeniu depresji. To może być przełom w walce z epidemią samobójstw.

Depresja to śmiertelna choroba ogólnoustrojowa. Naukowcy od dawna dysponują skutecznymi lekami antydepresyjnymi, zmniejszającymi ryzyko popełnienia samobójstwa, ale na ich działanie trzeba czekać nawet kilka tygodni. Dzięki nowemu lekowi ma się to zmienić.

Leczenie depresji – metody

Leczenie depresji, choć niezbędne, jest długie i czasochłonne. Podstawową metodą leczenia jest farmakoterapia, prowadzona pod czujnym okiem lekarza psychiatry lub lekarza rodzinnego. Celem jest przywrócenie funkcjonowania na poziomie sprzed choroby oraz zapobieganie nawrotom. Do czasu uzyskania remisji objawów wizyty u lekarza powinny odbywać się co 1–2 tygodnie, a następnie raz w miesiącu. Niestety u wielu pacjentów leczenie nie przynosi odpowiednich rezultatów. Mówi się wówczas o depresji lekoopornej.

Od kilku lat pojawiają się doniesienia na temat tego, że ketamina, substancja psychoaktywna stosowana jako środek znieczulający, prowadzi do osłabienia objawów depresji. Mocny dowód na poparcie tej tezy dostarczyli w 2017 roku naukowcy z Columbia University Medical School. W ich badaniu wzięło udział 80 chorych, doświadczających intensywnych myśli samobójczych. Pacjentów podzielono na dwie grupy. Pierwsza z nich dostała niską dawkę ketaminy, druga – midazolamu (leku o charakterze nasennym).

Zobacz także: Ketamina – lek, który pozwolił chłopcom z jaskini przetrwać misję ratunkową 

W grupie leczonej ketaminą już po 24 godzinach, zaobserwowano znaczne zmniejszenie natężenia myśli samobójczych i znaczącą poprawę samopoczucia. Co ważne, efekty utrzymywały się nawet do sześciu tygodni.

Ketamina w leczeniu depresji

W marcu 2019 roku spray do nosa z ketaminą w leczeniu depresji zatwierdziła Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Lek nazywa się Spravato, zawiera esketaminę (pochodna ketaminy) i stosowany ma być u pacjentów, którzy próbowali co najmniej dwóch innych leków bez powodzenia. Przyjmuje się go z doustnym lekiem przeciwdepresyjnym.

Na razie lek podawany będzie wyłącznie w gabinetach lekarskich, nie będzie wydawany do domu. W zależności od stanu pacjenta lek należy przyjmować raz na dwa tygodnie lub raz w tygodniu. Na ulotce znajdują się ostrzeżenia dotyczące ryzyka wystąpienia m.in. trudności z koncentracją, zaburzeń osądu i myślenia (dysocjacją). Z powodu tych zagrożeń pacjenci muszą być monitorowani przez co najmniej dwie godziny po podaniu leku.

„Od dawna istniała potrzeba zatwierdzenia kolejnych metod leczenia lekoopornej depresji, poważnego i zagrażającego życiu stanu” – skomentowała dr Tiffany Farchione, pełniąca obowiązki dyrektora działu produktów psychiatrycznych w Centrum Oceny i Badań Narkotyków FDA.

Źródło: ajp.psychiatryonline.org, edition.cnn.com