Przestań się garbić! Prawidłowa postawa poprawia nastrój

Monika Piorun
15.02.2017 10:51
Przestań się garbić! Prawidłowa postawa poprawia nastrój
fot. Przestań się garbić! Będziesz mieć lepszy nastrój

Naukowcom z Nowej Zelandii udało się odkryć, że przyjmowanie wyprostowanej postawy może mieć spory wpływ na nasze samopoczucie i pomaga w walce z depresją.

Zobacz także

Choć od dawna wiadomo, że długie godziny spędzone za biurkiem i wpatrywanie się w ekran komputera nie sprzyjają naszemu zdrowiu (a nawet podwyższają ryzyko przedwczesnej śmierci), to jednak teraz badaczom z Uniwersytetu w Auckland udało się zauważyć ciekawą zależność pomiędzy prawidłową postawą ciała a naszym nastrojem.

Jedną z cech depresji jest przygarbiona postawa ciała. Apatyczni pacjenci ze względu na przygnębienie oraz głęboki smutek rzadziej prężą mięśnie, stają się wycofani i raczej starają się schować przed otoczeniem niż wysuwać przed szereg. Okazuje się, że może im pomóc banalnie prosty zabieg.

Wyprostuj się - od razu poczujesz się lepiej!

Na łamach Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry eksperci z Uniwersytetu Auckland przedstawili zaskakujące wyniki badań wskazujących na to, że prawidłowa postawa ciała może mieć wpływ na czasową poprawę nastroju nie tylko wśród zwykłych ludzi, ale również u osób przejawiających objawy depresji.

Zobacz także

Choć badacze podkreślają, że potwierdzenie tych obserwacji wśród pacjentów cierpiących na zaburzenia nastroju wymaga jeszcze dalszych prac badawczych, to jednak w przypadku zdrowych osób zwracanie uwagi na prawidłową postawę może być skutecznym sposobem na szybką poprawę samopoczucia - zwłaszcza u pracowników biurowych, którzy przez większą część dnia wpatrują się w ekrany komputerów nie tylko nadwyrężając wzrok, ale i szkodząc swojemu kręgosłupowi.

Według psychologów prawidłowa postawa ciała może nie tylko sprzyjać poprawie naszego nastroju, ale też prowadzić do zmian fizjologicznych związanych ze wzrostem aktywności mózgu. Niewykluczone, że u wyprostowanych ludzi po prostu łatwiej zachodzą reakcje sprzyjające poprawnej pracy naszego umysłu, dlatego lepiej się czujemy.

źródło: Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry
Zagłosuj

Czy zauważasz zmianę nastroju po wyprostowaniu się?

Liczba głosów:

______

Redakcja radiozet.pl/π