Zmagasz się z depresją? Domowy elektrostymulator mózgu już dostępny

07.11.2019 09:44
Flow Neuroscience to domowy elektrostymulator mózgu
fot. Flow Neuroscience

Osoby chorujące na depresję, na które słabo działają leki, mogą wypróbować nową metodę leczenia. Na rynku brytyjskim dostępny jest już elektrostymulator mózgu do użytku domowego. Dowiedz się, jak to działa.

Flow Neuroscience to pierwszy na rynku europejskim zestaw z prądem niskiej częstotliwości do użytku domowego. Urządzenie zakłada się na głowę. Do mózgu wysyłane są impulsy elektryczne, które stymulują korę przedczołową, odpowiedzialną za regulowanie emocji i podejmowanie decyzji.

Przezczaszkowa stymulacja prądem stałym była przedmiotem licznych badań i została uznana za bezpieczną. Część badań wykazała, że metoda ta jest co najmniej tak samo skuteczna jak leki przeciwdepresyjne, za to nie wywołuje niepożądanych skutków ubocznych, poza lekkim zaczerwienieniem skóry i sporadycznym bólem głowy. Ludzie z przewlekłą depresją zwykle doświadczają mniejszej aktywności neuronalnej po lewej stronie kory przedczołowej. Impulsy elektryczne mają na celu zwiększenie tej aktywności, żeby dopasować ją do prawej. Niektóre badania wykazały nawet, że czasem łagodna stymulacja elektryczna może też sprzyjać rozwojowi nowych połączeń nerwowych, być może trwale zmniejszając objawy depresji.

Domowy elektrostymulator zakłada się co trzy dni na pół godziny, przez sześć tygodni. Urządzenie zintegrowane jest z aplikacją, która przypomina również o regularnym spożywaniu posiłków i aktywności fizycznej. Koszt zestawu to 399 funtów, ale niewątpliwym plusem jest to, że urządzenie można najpierw bezpłatnie wypróbować w domu przez 30 dni.

Depresja to choroba cywilizacyjna, jedna z epidemii XXI wieku. Na świecie choruje już 350 mln osób, w tym 1,5 mln w Polce. Szacuje się, że w jakimś okresie życia na depresję zachoruje co czwarty z nas.

Źródło: medicalxpress.com