Zamknij

Co poprawi nastrój lepiej niż lody? 7 zdrowych pomysłów

15.09.2021
Aktualizacja: 15.09.2021 20:41

Jedzenie może nie tylko wpływać na zdrowie, ale także poprawiać nastrój. Jednak nie każdy produkt tak działa. Zajadanie stresu i złego samopoczucia słodyczami to prosta droga do... pogorszenia nastroju, a nie jego poprawy. Jakie produkty mogą pomóc uporać się z gorszą kondycją psychiczną?

7 produktów, które poprawią nastrój
fot. Shutterstock
  1. Jagody
  2. Szpinak
  3. Płatki owsiane
  4. Gorzka czekolada
  5. Sardynki
  6. Herbata
  7. Kiszona kapusta

Miseczką ulubionych lodów nie da się, niestety, poprawić sobie nastroju. Będzie wprost przeciwnie – wszystko przez zawarty w nich cukier, który powoduje skoki poziomu cukru we krwi, co może najpierw doprowadzić do podenerwowania, a potem gwałtownego pogorszenia samopoczucia. Istnieją jednak inne produkty, które pozytywnie wpłyną na nastrój.

1. Jagody

Zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, które chronią przed stresem i pomogą złagodzić depresyjny nastrój. Substancje te są również w orzechach włoskich, fasoli czy zielonych warzywach.

2. Szpinak

Jeśli nie znosisz szpinaku, możesz zjeść sałatkę z jakimkolwiek zielonym warzywem liściastym – jarmużem, roszponką lub sałatą rzymską. Wszystkie one zawierają magnez, który kojąco wpływa na układ nerwowy. Upewnij się też, że na co dzień spożywasz wystarczające ilości tego składnika mineralnego.

3. Płatki owsiane

Płatki owsiane zawierają głównie węglowodany złożone, które powoli uwalniają energię i zapewniają stały jej dopływ do organizmu, co pomaga utrzymać równowagę psychiczną. Zjedzenie ich może być jak zastrzyk serotoniny (tzw. hormonu szczęścia), co z pewności poprawi nastrój.

4. Gorzka czekolada

Flawonoidy zawarte w kakao to przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki, obniżają ciśnienie krwi, zwiększają przepływ krwi do mózgu i serca oraz pomagają odzyskać spokój. Najlepsza jest ciemna czekolada, która ma co najmniej 70% kakao, choć nawet z jej ilością nie należy przesadzać. Nie tylko zawiera spore ilości tłuszczu (i kalorii), ale także kofeinę, której duża ilość raczej spowoduje niepokój niż rozluźnienie.

5. Sardynki

Sardynki mają dużo kwasów tłuszczowych omega-3, które mogą obniżać poziom lęku i poprawiać nastrój. Nie każdy jednak lubi smak tych rybek – w takiej sytuacji sprawdzi się też łosoś czy tuńczyk. Mają łagodniejszy smak niż sardynki, a też są bogate w kwasy omega-3.

6. Herbata

Już sam rytuał picia herbaty może być uspokajający. Liście herbaty zawierają antyoksydanty, ale jest w nich też pobudzająca teina (substancja podobna do kofeiny), więc upewnij się, że nie dostarczasz je sobie za wiele. Zamiast herbaty możesz też zaparzyć sobie zioła, np. melisę, rumianek – mają działanie uspokajające.

7. Kiszona kapusta

Kapusta kiszona zawiera kwas foliowy, witaminę C i witaminy z grupy B, które pomagają łagodzić niepokój. Podczas fermentacji (kiszenia) w kapuście powstają bakterie kwasu mlekowego (dobroczynne bakterie), które pomagają utrzymać odpowiednią florę bakteryjną w jelitach. Biorą też udział w wytwarzaniu serotoniny, która pozytywnie wpływa na nastrój.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: WebMD.com