Zamknij

Żałoba wpływa na ciało. Zwróć uwagę na te fizyczne objawy

09.09.2022
Aktualizacja: 09.09.2022 15:07

Po utracie bliskiej osoby można mieć uczucie, że zawalił się świat. Szybko ogarnia smutek, żal, tęsknota. Choć większość osób wie, że żałoba to proces, który silnie wpływa na psychikę, to nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak w tym czasie cierpi ciało. Sprawdź, jakie objawy fizyczne mogą towarzyszyć żałobie i jak się z nimi uporać. 

Kobieta w żałobie
fot. Shutterstock

Żałoba nie jest pojedynczą emocją. To złożony proces, który wpływa na umysł i ciało. Żal, ból, smutek po stracie ukochanej osoby mogą wywoływać niekontrolowane i nieoczekiwane reakcje organizmu, w tym bóle, problemy z trawieniem, a nawet choroby.

Fizyczne objawy żałoby:

Problemy trawienne i wahania wagi. Żałoba często związana jest z zakłóceniem normalnych nawyków żywieniowych lub rutyny żywieniowej. Zły stan psychiczny powoduje, że człowiek traci apetyt lub zajada smutek. Rozchwianie emocjonalne może też wpływać na wybory żywieniowe. Gdy nie ma się siły na zakupy i przygotowywanie zdrowych posiłków, często stawia się na fast foody i gotowe przekąski, a to może powodować problemy trawienne, zaparcia, biegunki, bóle brzucha, mdłości lub nudności, a także tycie. Z drugiej strony są osoby, które po utracie bliskiego całkowicie tracą apetyt. Nieregularne jedzenie lub unikanie posiłków mogą prowadzić do rozstroju żołądka, ale także do niebezpiecznej utraty wagi. 

Bóle, choroby. Doświadczenie żałoby po śmierci bliskiej osoby może wywołać autentyczne uczucie bólu (w tym bólu psychogennego) lub dyskomfortu, takie jak bóle głowy lub migreny, bóle w klatce piersiowej, ciężkość kończyn, bóle szyi, pleców lub stawów szkieletowych. Badania sugerują również, że osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi są zagrożone zawałem serca w ciągu kilku dni po śmierci ukochanej osoby. Stres związany z utratą bliskiej osoby i późniejszy smutek mogą zmniejszyć lub stłumić reakcje układu odpornościowego, co sprawia, że człowiek jest bardziej podatny na wirusy i infekcje. Badania wykazały również, że smutek jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju stanu zapalnego w organizmie.

Problemy ze snem. Bezsenność może pozbawić osobę pogrążoną w żałobie niezbędnej regeneracji, która zachodzi w nocy podczas snu. Brak snu wpływa na kondycję całego organizmu, prowadzi do wyczerpania, braku energii, pogorszenia się kondycji fizycznej, funkcji poznawczych, wpływa też na wygląd, na przykład powodując opuchliznę twarzy i oczu. Również nadmiar snu, który bywa ucieczką przed rzeczywistością, powoduje, że człowiek ma mniej energii, problemy z koncentracją, może wywoływać bóle głowy, pleców, podwyższa ciśnienie krwi i zwiększa ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego. 

Jak łagodzić fizyczne objawy żałoby?

Nie ma sposobu na wyeliminowanie lub uniknięcie fizycznych objawów żałoby. Ból i żal po stracie bliskiej osoby są trudne, ale są też normalną reakcją na śmierć. Większość ludzi obserwuje zmniejszanie się fizycznych skutków żałoby wraz z upływem czasu. W przypadku niektórych objawów, takich jak rozstrój żołądka, pomocne mogą być leki dostępne bez recepty. Dyskomfort, bóle pleców, barków i inne fizyczne dolegliwości można łagodzić za pomocą masaży, ciepłych kąpieli, wizyt na basenie, technik relaksacyjnych. 

Jeśli którykolwiek z objawów fizycznych, nie ustępuje z czasem lub nasila się, to należy skontaktować się z lekarzem. Dotyczy to zwłaszcza przewlekłego bólu lub dyskomfortu fizycznego, problemów trawiennych i pogorszenia przebiegu chorób przewlekłych. Konsultacji z lekarzem wymagają też zaburzenia odżywiania, zarówno spożywanie dużych ilości jedzenia, jak i utrata apetytu.

Żałoba może trwać naprawdę długo, a jej objawy, zarówno psychiczne jak i fizyczne, mogą mieć destrukcyjny wpływ na człowieka. Ból, żal, smutek, a także dolegliwości fizyczne utrudniają normalne funkcjonowanie i mogą prowadzić do rozwoju depresji. Dlatego warto szukać pomocy u specjalistów. Fachowa pomoc psychiatry i/lub psychoterapeuty pomoże uporać się ze utratą bliskiej osoby i przejść bezpiecznie przez okres żałoby.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: verywellmind.com