Fala samobójstw wśród nastolatków po emisji serialu 13 powodów

30.05.2019 15:07
Samobójstwa wśród nastolatków
fot. Shutterstock

Po premierze serialu "13 powodów" w 2017 roku naukowcy alarmowali: wzrosła liczba wyszukiwania fraz związanych z samobójstwem. Ich obawy okazały się słuszne. W okresie kwiecień-czerwiec 2017 odnotowano wzrost liczby samobójstw wśród nastolatków.

Serial wyprodukowany przez Netliksa to adaptacja powieści Jaya Ashera z 2007 roku o tym samym tytule. Fabuła skoncentrowana jest wokół samobójstwa nastolatki. Część ekspertów ds. zdrowia psychicznego od początku krytykuje twórców za sposób przedstawienia tematu. Ich obawy znajdują odzwierciedlenie w statystykach.

Samobójstwa wśród nastolatków

Badanie przeprowadzone przez zespół prof. Thomasa Niederkrotenthalera z Centrum Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Wiedniu wykazało falę samobójstw po premierze serialu "13 powodów" na Netfliksie. Uczeni wykorzystali dane z rejestru amerykańskiej agencji Centers for Disease Control and Prevention (CDC) z lat 1999-2017.

W okresie kwiecień-czerwiec 2017, tuż po premierze pierwszego sezonu serialu "13 powodów" na Netfliksie, odnotowano 13-procentowy wzrost samobójstw w grupie wiekowej 10-19 lat, szczególnie wśród dziewcząt. Wyniki opublikowano w JAMA Psychiatry.

Wzrost liczby samobójstw

Autorzy raportu wskazują na pewne ograniczenia badania. Wśród nich wymieniają fakt, że przy tego typu analizie niemożliwe jest ustalenie, czy osoby, które zdecydowały się na tak dramatyczny krok rzeczywiście oglądały serial. Zastanawia jednak to, że w tym okresie nie zaobserwowano podobnego wzrostu wśród pozostałych grup wiekowych.

Zobacz takżeDepresja nastolatków jest często lekceważona. Jak rozpoznać objawy?

To nie pierwsze doniesienia na temat możliwego wpływu serialu "13 powodów" na wzrost liczby samobójstw wśród nastolatków. Z wcześniejszej analizy, opublikowanej w Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry na początku maja 2019 roku, wynikało, że w ciągu dziewięciu miesięcy po premierze serialu, w grupie wiekowej 10-17 lat, odnotowano wzrost liczby samobójstw o prawie 29 procent.

Źródło: medicalxpress.com