Zamknij

Depresja seniora: objawy trudno rozpoznać. Na co zwrócić uwagę?

24.05.2021
Aktualizacja: 24.05.2021 16:50

Mama zrobiła się cicha, nie chce rozmawiać. Babcia woli spędzać czas w samotności i nie szuka towarzystwa. Dziadek kiedyś aktywny, teraz zamknął się w sobie - teo typu zachowania są często kojarzone ze starością i po prostu lekceważone przez otoczenie. To błąd. Tego typu objawy wskazywać na depresję u osoby starszej. Jak rozpoznać depresję u seniora? Co powinno niepokoić?

Depresja seniora
fot. Shutterstock
 1. Depresja u seniora: objawy. Na co zwrócić uwagę?
 2. Depresja u seniora: czynniki ryzyka. Czego unikać?

Depresja bardzo często dotyka seniorów. Szacuje się, że na depresję choruje nawet 50 proc. osób starszych po 65. roku życia.

To poważna choroba, której nie można wyleczyć ''domowym sposobem''. Prowadzi do pogorszenia nastroju, wycofania się z życia społecznego, pogorszenia sprawności fizycznej, braku chęci do podejmowania aktywności, podtrzymywania relacji, a nawet kontynuowania leczenia, co w przypadku osób starszych jest szczególnie niebezpieczne.

Depresja u seniora: objawy. Na co zwrócić uwagę?

Depresja to nie chandra, spadek ciśnienia, czy wstawanie ''lewą nogą''. To choroba niezwykle poważną, którą należy leczyć. Sprawdź, jakie objawy mogą wskazywać na depresję u seniora. Co powinno niepokoić?

Przy rozpoznaniu depresji lekarze stosują kryteria zawarte w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób, do których należą:

 • obniżony nastrój,
 • zaburzenia snu,
 • zmniejszony apetyt,
 • utrata zainteresowań i zdolności do radowania się,
 • osłabienie koncentracji i uwagi,
 • niska samoocena i mała wiara w siebie,
 • poczucie winy i małej wartości, gorszości, bezsilności.

Depresja u osób starszych charakteryzuje się dodatkowo: drażliwością, płaczliwością, lękiem i niepokojem, dolegliwościami hipochondrycznymi i nihilistycznymi, poczuciem winy i myślami samobójczymi.U niektórych osób dominują trudności somatyczne: problemy jelitowe, wahania ciśnienia krwi, bóle brzucha, głowy, stawów, mięśni czy kręgosłupa.

Depresja u seniora: czynniki ryzyka. Czego unikać?

Grupa polskich badaczy w ramach programu PolSenior wyodrębniła czynniki, które narażają seniorów na większe ryzyko objawów depresji.

Do czynników ryzyka depresji u seniorów zalicza się:

 • Samotność. Naukowcy zauważyli, że w grupie osób samotnych depresja pojawia się częściej, przy czym wdowieństwo wydaje się być czynnikiem bardziej sprzyjającym depresji niż samotność wynikająca z rozwodu.
 • Samotne mieszkanie. Co ciekawe, z badań wynika, że rozwiązaniem nie jest dom pomocy społecznej, ponieważ wśród pensjonariuszy depresja występuje stosunkowo często.
 • Niedowidzenie. U badanych osób, u których wzrok został oceniony jako zły, niemal 40 proc. miało objawy depresji.
 • Przewlekły ból. Ciągłe uczucie bólu jest jednym z istotniejszych czynników rozwoju depresji. Wśród badanych osób depresję miała jedna trzecia cierpiących z powodu przewlekłego bólu.
 • Ograniczona sprawność w wykonywaniu czynności życia codziennego. Połowa osób, która nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować, ma objawy depresji.
 • Możliwość samodzielnego wykonywania zakupów. Odsetek z objawami depresji wśród tych osób, które nie mogą samodzielnie kupować produktów w sklepach, jest dwukrotnie wyższy niż tych, które zakupy robią same.

Innym czynnikiem, zwiększającym ryzyko depresji jest wykształcenie (mniej narażone na nią są osoby z wykształceniem wyższym).

Na potrzeby projektu naukowcy przebadali 692 osób w grupie 55–59 lat (tzw. przedpole starości) oraz 3916 w grupie 65 i więcej lat (1 859 kobiet i 2057 mężczyzn).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: zdrowie.pap.pl; K. Broczek, M. Mossakowska, A. Szybalska, E. Kozak-Szkopek, P. Ślusarczyk, K. Wieczorowska-Tobis, T. Parnowski: ''Występowanie objawów depresyjnych u osób starszych'' w: Monografia projektu PolSenior; zrozumiecstarosc.pl