Zamknij

Depresja endogenna nie ma konkretnej przyczyny. Jak ją leczyć?

Redakcja
13.07.2018
Aktualizacja: 27.01.2021 21:55
Depresja endogenna
fot. Shutterstock

Depresja endogenna to depresja powstająca na skutek biologicznych zaburzeń pracy mózgu. Ten rodzaj depresji nie jest zazwyczaj wywołany traumatycznym wydarzeniem. Jakie są objawy depresji endogennej i jak wygląda leczenie? 

Żyjemy coraz szybciej, jesteśmy przemęczeni i zestresowani, nie mamy czasu dla najbliższych. Coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne, z których najpopularniejsza jest nerwica i depresja. Często mówimy o depresji będącej efektem trudnej sytuacji, jakiej doświadcza chory. Jednak choroba ta może być też spowodowana zaburzeniami pracy mózgu. Mówimy wtedy o depresji endogennej.

Depresja endogenna - przyczyny

Depresja endogenna to depresja, która nie ma konkretnej przyczyny. Nie jest wywołana przez traumatyczne wydarzenia i trudne doświadczenia pacjenta, a czynniki biologiczne. Jest wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a konkretnie ilości neuroprzekaźników (takich jak serotonina, dopamina czy noradrenalina) w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. Słowo endo wywodzi się od greckiego "endon" i znaczy wewnątrz. Jest to więc depresja "pochodząca z ciała". 

Depresja endogenna - a egzogenna

Przeciwieństwem depresji endogennej jest depresja egzogenna, "pochodzącą spoza ciała" (egzo - z zewnątrz). Depresja egzogenna (reaktywna) to zaburzenie, które wystąpiło na skutek przeżycia przez chorego stresujących wydarzeń, takich jak śmierć bliskiej osoby, rozwód, problemy w relacjach. Taka depresja jest zwykle bardziej podatna na działanie psychoterapii, która dociera do przyczyn choroby. Z kolei w depresji endogennej bardziej skutkuje farmakoterapia.

Podział endo - egzo stopniowo się zaciera i obecnie jest rzadziej stosowany, ponieważ trudno jest rozgraniczyć, które zaburzenie ma podłoże wyłącznie biologiczne. Depresją endogenną zwykle nazywa się zaburzenie o cięższym przebiegu klinicznym niż depresja egzogenna (reaktywna).

Depresja endogenna - objawy

Depresję endogenną czasem nazywa się depresją "znikąd". Może ona spotkać osobę uznającą się za szczęśliwą, mającą poukładane życie rodzinne i zawodowe, zadowolonej z siebie. Niektórzy mogą się dziwić, skąd u takiej osoby zaburzenia psychiczne. Okazuje się jednak, że depresja może się rozwinąć u każdego.

Depresja endogenna uważana jest za jeden z cięższych rodzajów zaburzeń afektywnych. Z czasem może przekształcić się w utrwalone zaburzenia nastroju, jakim jest dystymia.

Depresja - objwy odmiany endogennej to:

 • utrata zainteresowań,
 • spadek aktywności,
 • izolowanie się od bliskich,
 • wycofanie z życia towarzyskiego,
 • rozpacz, smutek i poczucie beznadziei,
 • anhedonia (niezdolność do przeżywania przyjemności),
 • poczucie winy,
 • poczucie porażki,
 • lęk,
 • myśli samobójcze,
 • spowolnienie psychoruchowe,
 • brak energii,
 • trudności z zasypianiem,
 • zaburzenia apetytu,
 • wczesne budzenie się rano,
 • problemy z koncentracją,
 • ciągłe zmęczenie.

Jeśli zauważyłeś u siebie podobne objawy, możesz mieć depresję. Podatność na tę chorobę pomoże określić Test Becka. Pamiętaj jednak, że rozwiązanie testu nie zastąpi wizyty u lekarza!

Depresja endogenna - jak leczyć ten rodzaj depresji?

Za depresję endogenną jest odpowiedzialny niedobór neuroprzekaźników w mózgu, stąd niektórzy specjaliści uważają, że ten rodzaj depresji można skutecznie leczyć farmaceutykami. Najczęściej podaje się takie leki przeciwdepresyjne, jak inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) oraz leki trójcykliczne (TLPD). Dzięki nim chemicznie zmienia się struktura mózgu, dlatego pacjenci po około dwóch tygodniach powinni odczuć poprawę samopoczucia. Nie każdy lek działa identycznie, czasem dobranie odpowiedniego medykamentu może potrwać.

W depresji endogennej w skrajnych przypadkach można zastosować elektrowstrząsy. 

Leczenie depresji endogennej można wspierać psychoterapią. Najskuteczniejsza w tym przypadku jest terapia psychodynamiczna oraz poznawczo-behawioralna. Niektórzy eksperci uważają jednak, że taka terapia jest pomocna raczej wtedy, kiedy choroba została wywołana czynnikami psychologicznymi. A depresja endogenna, w przeciwieństwie do egzogennej, ma podłoże biologiczne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.