Zamknij

Depresja dotyka coraz więcej seniorów. „Potrzebujemy działań edukacyjnych”

12.08.2022 10:18

Depresja staje się bardzo poważnym problemem wśród seniorów. Ich sytuację dodatkowo pogorszyła pandemia. Potrzebę tworzenia programów edukacyjnych w tej sferze potwierdziło nowe badanie przeprowadzone przez Instytut LB Medical. Zobacz, co Polacy sądzą o trudnej sytuacji najstarszych osób

Coraz więcej seniorów choruje na depresję: badanie
fot. EastNews

W dyskusji publicznej na temat depresji często zapomina się o starszych osobach. Tymczasem to grupa, w której ryzyko zaburzeń psychicznych jest bardzo wysokie.
Seniorzy są samotni i zamknięci w czterech ścianach, często pozostawieni sami sobie. Choć zdrowie nie pozwala im nawet na minimalną aktywność, a wyjście z domu jest dla nich bardzo trudne,  muszą samodzielnie  zmagać się z wieloma problemami. Na realia seniorów wpłynęła również pandemia.

– Kiedy w marcu 2020 roku w Polsce zaczęły wchodzić w życie pierwsze obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, w Szlachetnej Paczce wiedzieliśmy, że dotkną one w bardzo dużym stopniu osoby starsze. Od lat to jedni z głównych beneficjentów naszego programu – niemal 30% rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki w ostatniej edycji zmaga się z problemami starości i osamotnienia. Znamy ich trudną sytuację, wiem, z jaką codziennością się mierzą. CBOS podaje, że co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka sam. Uwięzieni we własnych mieszkaniach, odcięci od bliskich, boją się losu gorszego od śmierci: że w tych ostatnich chwilach nie będzie nikogo, kto poda im rękę. Wszystkie zagrożenia, które niesie ze sobą starość i samotność, w pandemii stały się jeszcze bardziej przerażające – mówi Joanna Sadzik, Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Wiosna [Szlachetna Paczka, Akademia Przyszłości].

O ile sama pomoc materialna ma ogromne znaczenie, nadal problemem pozostaje brak kontaktu z drugim człowiekiem.

– Sam fakt, że ktoś zapuka do drzwi, porozmawia i wysłucha, daje nadzieję i wspiera bardziej niż paczka z żywnością. Kwestia zdrowia psychicznego seniorów nadal pozostaje na szarym końcu listy ich problemów. Warto, żebyśmy jako społeczeństwo kierowali na to naszą uwagę i wspierali osoby starsze. Nierzadko wystarczy chwila rozmowy, pokazanie troski i zainteresowania – tłumaczy Joanna Sadzik.

Czy Polacy zdają sobie sprawę z problemów seniorów?

Badanie przeprowadzone w lipcu przez Instytut LB Medical pokazało, że świadomość na temat zdrowia psychicznego seniorów cały czar rośnie. Aż 6 na 10 Polaków (58 proc.) uważa, że o zdrowiu psychicznym osób w wieku powyżej 60 lat nadal mówi się za mało. Polacy dostrzegają potrzebę społecznej dyskusji na ten temat. Jednocześnie ankietowani raczej nie przypominają sobie żadnych wcześniejszych działań edukacyjnych poświęconych zdrowiu psychicznemu seniorów – aż 92% badanych nie jest w stanie wymienić samodzielnie nazwy akcji, organizacji lub hasła przewodniego kampanii, która wspiera zdrowie psychiczne osób starszych.

– Kampanie społeczne od dekad zmieniają na lepsze sytuacje w polskiej psychiatrii. Jestem przekonany, że potrzebne są działania edukacyjne o zdrowiu psychicznym seniorów. Brakuje takiej kampanii. Należy zwiększać świadomość w tej sferze, jest to istotne, gdyż seniorzy są dużą i ważną częścią naszego społeczeństwa. Ważne, aby sami wiedzieli, że możliwa jest skuteczna pomoc także w problemach dotyczących samopoczucia psychicznego – mówi dr Sławomir Murawiec, psychiatra, psychoterapeuta, Rzecznik prasowy Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Seniorzy nie otrzymują odpowiedniej pomocy

Seniorzy zapytani o zaburzenie zdrowia psychicznego, z którym spotkali się w swoim życiu, w sferze publicznej, rodzinie lub mediach najczęściej wymieniają depresję (29 proc.) i schizofrenię (26 proc.). Choć odsetek chorujących jest duży, seniorzy rzadko szukają profesjonalnej pomocy. O ile wśród młodszych ludzi korzystanie z pomocy psychologa czy psychiatry jest powszechne, starsze osoby często nie otrzymują odpowiedniego wsparcia. Największy odsetek osób, które skorzystały z porady psychiatry przynajmniej raz, znajduje się w grupie osób do 24-34 lat (51 proc.), najmniejszy zaś wśród osób powyżej 60 roku życia (zaledwie 30 proc.).

Depresja starcza bywa bagatelizowana nie tylko przez seniorów, ale też ich otoczenie. Dziwne zachowania starszych osób często przypisujemy starości, tymczasem depresja jest poważną chorobą, która, nieleczona, prowadzi do poważnych konsekwencji.

Źródło: Badanie „Przekonania zdrowotne Polaków” zrealizowane przez agencję SW Research w dniach 12-13.07.2022 r. techniką CAWI na panelu badawczym SW PANEL, na reprezentatywnej próbie n=1033 dorosłych Polaków.