Jak rozpoznać objawy depresji? Wystarczy nagrać nasz... głos! Nowa metoda

Monika Piorun
06.09.2018 15:27
Depresja, objawy, przyczyny, artykulacja, sztuczna inteligencja, sieci neuronowe, MIT
fot. East News

Charakterystyczne symptomy depresji można rozpoznać na podstawie... tembru naszego głosu. Potrafią to zrobić naukowcy z MIT, którzy stworzyli najskuteczniejszy na świecie system wykorzystujący sztuczną inteligencję do rozpoznawania depresji. Działa z 77-proc. dokładnością, dzięki czemu może konkurować z diagnozami stawianymi przez lekarzy.

Depresja to bardzo podstępna choroba. Niektórych atakuje niemal znienacka. Inni borykają się z nią długimi latami. Coraz więcej badań naukowych wskazuje na to, że jej pierwotnej przyczyny należy szukać w zaburzeniach neuroprzekaźników, które przenoszą sygnały nie tylko do naszego mózgu, ale także we florze jelitowej (w końcu jelita to nasz "drugi mózg"). Jeśli nie funkcjonują prawidłowo, mogą wpływać na nasz nastrój – a w konsekwencji prowadzić nawet do depresji.

Zobacz także

Nieprawidłowa komunikacja pomiędzy mózgiem a neuroprzekaźnikami najprawdopodobniej może mieć wpływ również na naszą mowę i sposób artykułowania dźwięków, choć ludzkie ucho nie jest w stanie tego wychwycić. Naukowcy (m.in. eksperci z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu) od dawna wykorzystują tę wiedzę do rozpoznawania chorób neurodegeneracyjnych – tj. choroba Alzhaimera. Specjalny algorytm pozwala na rozpoznanie charakterystycznych zmian w artykulacji, które mogą wskazywać na ryzyko zachorowania.

PrzeczytajJak wykryć chorobę Alzheimera? Wystarczy... nagrać swój głos!

Naukowcom z Massachusetts Institute of Technology (MIT) udało się pójść o krok dalej dzięki wykorzystaniu sieci neuronowych i systemu opartego na sztucznej inteligencji do rozpoznawania objawów depresji jedynie na podstawie analizy wypowiedzi pacjenta. Ich metoda sprawdza się z 77-procentową dokładnością. Niezależne testy potwierdziły, że jest to najwyższy wynik w wykrywaniu depresji, jaki kiedykolwiek uzyskał algorytm sztucznej inteligencji. Jak to działa?

Sieci neuronowe rozpoznają depresję na podstawie zmian w artykułowaniu przez nas dźwięków

Twórcy nowej metody diagnozowania tej depresji wyjaśniają, że:

Sieć neuronowa może być używana do analizy danych tekstowych oraz nagrań dźwiękowych (które nie były poddane wcześniejszej obróbce), pozyskanych np. w ramach wywiadu lekarskiego. Jej zadaniem jest wykrywanie powtarzalnych wzorów w wypowiedziach, które mogą wskazywać na obecność choroby.

Sztuczna inteligencja zdiagnozuje depresję – wystarczy tylko nagrać głos

Algorytm potrafi bez konieczności zadawania specyficznych pytań wskazać, czy osoba, której wypowiedzi analizuje, cierpi na depresję. Dane źródłowe, z których korzysta narzędzie, to "wolne od kontekstu" wypowiedzi pacjentów, które są częścią podejmowanych przez nich na co dzień interakcji społecznych. 

Jak tłumaczy James Glass, jeden z autorów nowej metody, która może pomóc w klinicznym leczeniu depresji:

Każdy pacjent mówi inaczej, a zmiany w charakterystyce wypowiedzi, które dostrzega algorytm, czasem mogą stać się sygnałem ostrzegawczym dla lekarzy.

Kolejne rozwiązanie, które może pomóc w diagnozowaniu depresji w 2017 roku zapowiadało też Google. Naukowcy we współpracy z Narodowym Stowarzyszeniem Chorób Psychicznych (NAMI) ogłosili rozpoczęcie prac nad stworzeniem nowego narzędzia pomocnego do samodzielnego rozpoznawania początków choroby wśród amerykańskich internautów.

Przeczytaj: Google pomoże zdiagnozować depresję. Na razie tylko w USA

Czy jesteś zagrożony DEPRESJĄ? [Test online]

Rozwiąż quiz

Czy masz depresję?

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

________

zdrowie.radiozet.pl/π