Zamknij

Kiedy nic nie cieszy i nie masz na nic siły. Czym jest apatia?

02.10.2021
Aktualizacja: 02.10.2021 23:26
Apatia u dorosłych
fot. Shutterstock

Apatia to inaczej stan niewrażliwości, bądź znacznie zmniejszonej wrażliwości na bodźce fizyczne oraz emocjonalne. Dowiedz się, w jaki sposób można rozpoznać i leczyć apatię u ludzi i zwierząt. 

 1. Apatia – co to?
 2. Apatia – objawy
 3. Apatia – leczenie
 4. Apatia u psa – objawy

Obniżona wrażliwość na różnego rodzaju bodźce jest ważnym sygnałem, mogącym świadczyć o rozwijającej się chorobie. Apatia, bo to o niej mowa, może wskazywać m.in. na depresję, schizofrenię czy zaburzenia nerwicowe.

Apatia – co to?

W psychopatologii apatię definiuje się jako stan obniżonej wrażliwości na bodźce fizyczne i psychiczne. Jej występowanie może być spowodowane chorobami somatycznymi, czynnikami natury psychicznej (depresja, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, nerwice, trauma), a także niedożywieniem, przemęczeniem czy przepracowaniem.

Apatia towarzyszy niekiedy niedoczynności tarczycy, jest również jednym z objawów mogących świadczyć o cukrzycy lub chorobach układu krążenia. Objawy apatii bywają także charakterystyczne dla osób zmagających się z chorobą nowotworową.

Jak widać, apatia może być spowodowana szeregiem różnych czynników, dlatego po jej rozpoznaniu konieczne jest podjęcie odpowiednich badań, aby ustalić przyczyny jej występowania.

Apatia – objawy

Apatia daje szereg zróżnicowanych objawów. Obniżona reakcja na bodźce fizyczne i psychiczne powoduje, że osoba dotknięta apatią:

 • niechętnie podejmuje aktywność ruchową i intelektualną,
 • stroni od interakcji społecznych,
 • jest wycofana i przygnębiona,
 • jest obojętna na otoczenie,
 • nie przejawia troski o swój wygląd (może rezygnować z zachowywania zasad higieny), ani zdrowe odżywianie (może zniknąć potrzeba głodu).

W przypadku apatii może zaniknąć również potrzeba podejmowania aktywności seksualnej.

Apatia – leczenie

Wystąpienie objawów wskazujących na apatię wymaga konsultacji z lekarzem i wdrożenia odpowiednich metod leczenia. W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę apatii. Jeśli obniżenie wrażliwości na bodźce jest wynikiem trudności natury psychicznej, konieczne może okazać się podjęcie psychoterapii oraz wdrożenie leczenia farmakologicznego. W takich przypadkach stosuje się m.in. leki antydepresyjne. Szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie skutecznych metod leczenia zwykle dobrze rokuje.

Apatia u psa – objawy

Apatia występuje nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt, przede wszystkim u psów. Podobnie jak w przypadku ludzi, apatia u psów może być spowodowana różnymi czynnikami, dlatego przy wystąpieniu objawów konieczna może okazać się dalsza diagnostyka. Niepokój powinno budzić nietypowe zachowanie naszego pupila, m.in.:

 • niechęć do aktywności, zabawy,
 • nadmierne wyciszenie,
 • senność,
 • trudności z oddychaniem,
 • zmniejszony apetyt i łaknienie,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • kaszel.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów warto jak najszybciej umówić się na wizytę do weterynarza. Pomoże on ustalić przyczynę nietypowego zachowania psa i w razie potrzeby wdroży indywidualne leczenie.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.