Zamknij

5 najczęstszych pytań do psychiatry – są zadawane podczas wizyty w gabinecie

08.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:47
5 najczęstszych pytań do psychiatry – są zadawane podczas wizyty w gabinecie
fot. ---

Leki psychotropowe to jeden z najczęstszych tematów poruszanych w gabinecie psychiatry. Pacjenci obawiają się, że jeśli zaczną je przyjmować, będą narażeni na bóle głowy, brak apetytu, nudności i wiele innych skutków ubocznych. Przychodzą z przekonaniem, że przepisane leki będą musieli brać do końca życia. Czy to prawda? Jak wygląda leczenie zaburzeń osobowości i nastroju? Czego boi się najbardziej pacjent i o co pyta? Poznaj 5 pytań najczęściej zadawanych podczas wizyty u psychiatry.

1. Czy leki przeciwdepresyjne uzależniają?

Podstawową grupą leków stosowanych w leczeniu nastolatków są SSRI. Zgodnie z wiedzą medyczną nie mają one czynników uzależniających. Leki te nie uzależniają, choć niełatwo zawsze jest je odstawić.

Ważna informacja

SSRI należą obecnie do najczęściej stosowanych leków przeciwdepresyjnych drugiej generacji. Wieloletnie badania i obserwacje kliniczne wykazały, że SSRI w porównaniu do klasycznych antydepresantów TLPD są na ogół lepiej tolerowane, bezpieczniejsze i posiadają węższy zakres przeciwwskazań.

Najprościej wyjaśnić to na przykładzie noszenia okularów. Nie zakładając okularów do pracy czy do szkoły, nie będziemy mieć objawów abstynencyjnych, ale odczuwamy skutki braku szkieł. Jeśli ktoś ma dużą wadę wzroku, skutki te są dość poważne. Osoba ta nie tylko nie będzie za wiele widziała, ale najprawdopodobniej odczuje nudności i zawroty głowy. Aby tego uniknąć, zakładamy okulary. Podobnie zbyt wczesne odstawienie leków może prowadzić do nawrotu objawów  depresji i związanego z nimi cierpienia. 

Ważna informacja

Leki odstawiamy zazwyczaj po upływie mniej więcej sześciu do dwunastu miesięcy od uzyskania poprawy.

2. Czy leki przeciwdepresyjne to leki psychotropowe?

Nie do końca jest to jasne. Definicja substancji psychotropowych wskazuje, że jest to każda substancja działająca na mózg. Czyli substancjami psychotropowymi są kawa, herbata, napar z dziurawca. Według wspomnianej definicji leki przeciwdepresyjne są jak najbardziej substancją psychotropową, bo przecież działają na mózg. 

3. Czy w leczeniu depresji można zacząć od czegoś łagodniejszego?

Depresja jest chorobą, która może wymagać leczenia farmakologicznego. Jeśli psychiatra uzna, że takie leczenie jest wskazane, to ma obowiązek nie tylko zaproponować podawanie leków, ale też wybrać taki lek, który wydaje się z jednej strony najskuteczniejszy, a z drugiej najbezpieczniejszy. 

4. Czy to prawda, że leki otumaniają?

Leki zaczynają działać po kilku tygodniach. Może minąć nawet kilka miesięcy, zanim osoba chora powróci do sił. Jeśli leki wywołują objawy, po których funkcjonowanie się pogarsza, np. jednym z działań ubocznych jest nadmierna senność, to bezwzględnie należy omówić to z lekarzem. Być może konieczna będzie zmiana leku na taki, który nie wywołuje tego typu skutków ubocznych. 

5. Czy leki przeciwdepresyjne trzeba brać do końca życia?

Raczej nie. W przypadku pierwszego epizodu depresji zakładamy, że w razie poprawy spróbujemy odstawić leki na sześć do dwunastu miesięcy od rozpoczęcia ich podawania. W przypadku osób, u których występuje wiele epizodów depresji, czasami stosuje się leczenie mające zapobiec nawrotom czy pogorszeniu ich stanu. Osoby te przyjmują leki przez cały czas, podobnie jak chorzy na cukrzycę czy nadciśnienie. Są to jednak przypadki skrajne. 

Przeczytaj:  Czego nie mówić osobie chorej na depresję? 15 zakazanych zdań

Źródło: "Depresja nastolatków: Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski, Klaudia Siwek