Zamknij

Choroba sieroca - jakie są przyczyny wystąpienia tego schorzenia?

13.08.2018 12:05
Choroba sieroca
fot. shutterstock

Choroba sieroca jest wynikiem braku zaspokojenia potrzeb emocjonalnych dziecka przez najbliższe osoby dorosłe. Choroba pojawia się nie tylko u dzieci z domów dziecka, ale także u tych, które żyją w normalnych rodzinach, gdzie rodzice poświęcają zbyt mało czasu na dziecko. Koniecznie sprawdź, jak wygląda leczenie choroby sierocej!

Choroba sieroca nazwana jest także hospitalizmem lub nieograniczonym zespołem opóźnienia rozwoju, diagnozowana jest u dzieci, które nie mają zaspokojonych swoich potrzeb emocjonalnych. Choroba wymaga odpowiedniego leczenia, gdyż w przyszłości może dać o sobie znać w postaci wielu zaburzeń psychicznych dorosłego człowieka.

Zobacz także: Objawy zespołu Aspergera można dostrzec już u przedszkolaka. Jak wygląda leczenie tego syndromu?

Choroba sieroca – przyczyny

Przyczyną wystąpienia choroby sierocej jest brak zaspokojenia potrzeb emocjonalnych, z którymi rodzi się każdy człowiek. Ich niezaspokojenie powoduje rozwój wielu zaburzeń, które w ostateczności tworzą obraz całej choroby sierocej. Jak sama nazwa choroby mówi, bardzo często spotyka ona dzieci wychowywane bez rodziców, np. w domach dziecka. Jednak pobyt w tego typu placówkach nie jest warunkiem koniecznym do rozwoju schorzenia. Choroba sieroca może pojawić się też u maluch z szczęśliwych (z pozoru) rodzin.

Według badań choroba sieroca dotyka nie tylko u dzieci z rodzin patologicznych, czy dysfunkcyjnych, ale także tych które pochodzą z „normalnych, dobrych domów’. Jest to efekt zaniedbania dziecka przez zabieganych rodziców, którzy większość czasu spędzają w pracy, poza domem i nie poświęcają swojemu dziecku odpowiedniej ilości czasu i uwagi.

Choroba sieroca przez niektórych specjalistów nazywana jest hospitalizmem, gdyż może to być efekt długotrwałego pobytu dziecka w szpitalu, w którym traci ono poczucie bezpieczeństwa. Maluch traci więź z rodzicem nawet, gdy ten odwiedza go w szpitalu codziennie i przebywa razem z potomkiem przez wiele godzin.

Choroba sieroca – fazy schorzenia

 • Faza protestu

W tej fazie dziecko walczy o uczucia, których mu brakuje. Za wszelką cenę chce zwrócić na siebie uwagę – często więc płacze lub krzyczy. Z czasem takie zachowania ustępują, jednak pojawiają się nowe objawy, między innymi: zachowanie agresywne i utrata zainteresowania tym, co go otacza.W tym okresie bardzo często dzieci mają problemy ze snem, odmawiają jedzenia. Pojawiają się także dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

 • Faza rozpaczy

Okres rozpaczy bardzo często jest mylony z czasem, kiedy problemy dziecka, stopniowo powoli ustają. Jednak jest całkowicie przeciwnie – zaburzenia znacznie się pogłębiają. Lęk dziecka z dnia na dzień jest coraz większy, maluch jest jeszcze smutniejszy. Charakteryzuje go apatia.W tej fazie bardzo często u maluchów pojawia się moczenie nocne, a także szybka utrata masy ciała. Pojawiają się charakterystyczne symptomy dla choroby sierocej, czyli automatyzmy ruchowe. Dziecko bardzo często zaczyna się np. kiwać na krześle lub ssać kciuk. Inne charakterystyczne objawy to także potrzeba kontaktu cielesnego z pozoru obcymi mu osobami – maluch bardzo często chce np. przytulać znajomych rodziców.

 • Faza wyobcowania

W tym okresie choroby, dzieci są najspokojniejsze. Wynika to z faktu, że dziecko zamknęło się w sobie, a także ciągle odczuwalnego lęku. W niektórych przypadkach obserwuje się zahamowanie rozwoju umysłowego

Choroba sieroca – leczenie

W przypadku choroby sierocej jest bardzo ważny czas, kiedy zostanie rozpoczęte leczenie. W niektórych przypadkach, gdy schorzenie zostanie wykryte dość wcześnie, w początkowej fazie choroby wystarczy nawiązać odpowiednie relacje z dzieckiem.

Gdy stan pacjenta jest bardziej poważny, leczenie jest trudne i długotrwałe. Wymaga najczęściej wieloletniej psychoterapii.

Choroba sieroca – objawy

Główne objawy choroby sierocej to między innymi,

 • Trudności przy nawiązywaniu nowych kontaktów,
 • Zwolniony rozwój umysłowy oraz fizyczny,
 • Apatia,
 • Utrata apetytu,
 • Wzmożone lub obniżone napięcie mięśni,
 • Krzyk,
 • Płacz dziecka,
 • Protesty,
 • Zachowania stereotypowe  ( np. rzucanie zabawkami, kiwanie się),
 • Zniżona odporność na różne infekcje,
 • Nudności wymioty,
 • Zaburzenia ze strony układu pokarmowego.

Zobacz także: Osobowość dyssocjalna nie odczuwa wstydu i strachu. Jakie są przyczyny tego zaburzenia?

 

Zobacz także: 5 najniebezpieczniejszych roślin, które możesz spotkać codziennie - są mocno trujące!