Zamknij

Blue Monday - prawda czy mit? Kiedy wypada najbardziej depresyjny dzień w roku?

Marta Wilczkowska
08.01.2019 14:45
smutny mężczyzna
fot. Shutterstock

Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień w roku. Kiedy przypada, czym jest i dlaczego "niebieski poniedziałek" budzi tyle kontrowersji? Sprawdź!

Jeśli coś ma się nie udać, to właśnie wtedy - "krzyczą" nagłówki w internecie. Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień w roku. Zgodnie ze specjalnym algorytmem to właśnie w "niebieski poniedziałek" odczuwamy największy spadek nastroju. Czym jest i kiedy wypada Blue Monday? Dlaczego wtedy czujemy się źle i co na to psycholodzy?

Zobacz także: Już w weekend stresujesz się na myśl o pracy? To może być syndrom poniedziałku!

Blue Monday - kiedy wypada?

Blue Monday, czyli niebieski poniedziałek, wypada zawsze w trzeci poniedziałek stycznia. Pod uwagę bierzemy tylko pełne tygodnie miesiąca, więc kojarzący się nieodłącznie ze smutkiem i przygnębieniem dzień w 2019 roku przypada 21 stycznia. Co ciekawe, do 2011 roku dzień ten przypadał zawsze w czwarty poniedziałek stycznia.

Blue Monday - co to jest?

Czym jest Blue Monday? Termin stworzył brytyjski psycholog Cliff Arnall. Datę wyliczył na podstawie specjalnie opracowanego wzoru. Zdaniem eksperta tego dnia osiągamy największy spadek nastroju w ciągu całego roku.

Pod uwagę wziął warunki:

  • atmosferyczne (nasłonecznienie i długość dnia)
  • psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych i zanikającą euforię po świętach)
  • ekonomiczne (ostatni dzwonek na spłatę kredytów zaciągniętych po Bożym Narodzeniu).

Nie określono jednak jednostek, z których wylicza się wynik. Zdaniem ekspertów na podstawie tych zmiennych nie da się wyliczyć daty. Wzór miał służyć jedynie określeniu jakości odpoczynku i od początku budził wiele kontrowersji. Wokół tematu Blue Monday skupione były natomiast rzesze ludzi narzekające na pogodę, sytuację finansową, zmęczenie czy niski poziom motywacji. To wystarczyło, żeby temat zyskał popularność.

Zobacz także: Wypalenie zawodowe - ten problem może dotyczyć również ciebie. Jak mu zapobiegać?

Blue Monday - prawda czy mit?

Wiele osób neurobiologiczną teorię brytyjskiego psychologa traktuje jako pseudonaukę. Co więcej, istnieją podejrzenia, że termin ten to hasło reklamowe i fake news, który przeniknął do świadomości ludzi na całym świecie. Dziennikarze śledczy "The Guardian" przeprowadzili dochodzenie, w wyniku którego dotarli do wykładowców uniwersyteckich z Wielkiej Brytanii. Okazało się, że z psychologiem Cliffem Arnallem skontaktowała się agencja PR-owa Porter Novelli, która na polecenie jednego z biur podróży poprosiła go o wyliczenie dnia, w którym... najlepiej zarezerwować wycieczkę.

Arnall opracował wzór, w którym zawarł niepoliczalne zmienne. Specjaliści od reklamy wpadli na pomysł, aby w ten sposób wypromować szereg produktów oferowanych przez biuro podróży. Pomysł z przygnębiającym poniedziałkiem okazał się na tyle chwytliwy, że łatwo było go powielić, a media robią to do dziś. Co ciekawe, Cliff Arnall robi wszystko, by zerwać z pseudonaukową teorią.

Blue Monday - a jeśli czujesz się gorzej?

A co jeśli w Blue Monday naprawdę czujemy się źle? Zdaniem naukowców to nic innego jak efekt placebo. Jeśli drzemią w nas negatywne uczucia i mamy skłonności do depresji, a do tego jesteśmy bombardowani przez media informacjami o Blue Monday, naprawdę możemy zacząć w niego wierzyć. Do tego dochodzi brak słońca, zimno i początek tygodnia, czyli czas, kiedy powinniśmy zmobilizować siły i przetrwać tydzień w pracy.

Jednak zdaniem psychologów sugerowanie się "niebieskim poniedziałkiem" to pułapka. Wierzą w niego głównie osoby, które uważają, że ich samopoczucie może zależeć od zewnętrznych czynników, a nie od tego, jak postrzegamy i interpretujemy zdarzenia.

Czujesz się źle? Rozwiąż test i przekonaj się, czy nie dopadła cię depresja

 

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!