Zamknij

Apatia – kiedy nic nie cieszy i na nic nie masz siły

24.09.2018 16:42
Apatia u dorosłych
fot. Shutterstock

Apatia to inaczej stan niewrażliwości (bądź znacznie zmniejszonej wrażliwości) na bodźce fizyczne oraz emocjonalne. Apatia bardzo często towarzyszy zaburzeniom psychicznym. Zdarza się, że jest jednym z objawów depresji. W jaki sposób leczyć apatię? Czy apatia dotyka tylko ludzi? 

Obniżona wrażliwość na różnego rodzaju bodźce jest poważnym sygnałem, mogącym świadczyć o rozwijającej się chorobie bądź trudnościach z samopoczuciem. Apatia może wskazywać m.in. na depresję, bywa także jednym z objawów w przebiegu schizofrenii i zaburzeniach nerwicowych.

Zobacz także: Nic cię nie cieszy? Anhedonia to główny objaw depresji

Apatia – co to?

W psychopatologii definiuje się apatię jako stan obniżonej wrażliwości na bodźce fizyczne i psychiczne. Jej występowanie może być spowodowane chorobami somatycznymi, czynnikami natury psychicznej (depresja, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, nerwice, trauma), a także niedożywieniem, przemęczeniem czy przepracowaniem.

Apatia towarzyszy niekiedy niedoczynności tarczycy, jest również jednym z objawów mogących świadczyć o cukrzycy lub chorobach układu krążenia. Objawy apatii bywają także charakterystyczne dla osób zmagających się z chorobą nowotworową. Jak widać, apatia może być spowodowana szeregiem różnych czynników, dlatego po jej rozpoznaniu konieczne jest podjęcie odpowiednich badań, aby ustalić przyczyny jej występowania.

Apatia - objawy

Apatia daje szereg zróżnicowanych objawów. Obniżona reakcja na bodźce fizyczne i psychiczne powoduje, że osoba dotknięta apatią niechętnie podejmuje aktywność ruchową i intelektualną, stroni od interakcji społecznych, jest wycofana i przygnębiona. W przypadku apatii może zaniknąć potrzeba głodu i podejmowania aktywności seksualnej. Charakterystyczna jest obojętność na otoczenie oraz niechęć do troski o własny wygląd. Osoba dotknięta apatią może rezygnować z zachowywania zasad higieny i zdrowego odżywiania.

Apatia - leczenie

Wystąpienie objawów wskazujących na apatię wymaga podjęcia konsultacji z lekarzem i wdrożenia odpowiednich metod leczenia. W pierwszej kolejności należy ustalić przyczynę apatii. Jeśli obniżenie wrażliwości na bodźce jest wynikiem trudności natury psychicznej, konieczne może okazać się podjęcie psychoterapii oraz leczenia farmakologicznego. W takich przypadkach stosuje się m.in. leki antydepresyjne. Szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie skutecznych metod leczenia zwykle dobrze rokuje. 

Apatia u psa

Apatia występuje nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt, przede wszystkim zaś u psów. Podobnie jak w przypadku ludzi, apatia u psów może być spowodowana różnymi czynnikami, dlatego przy wystąpieniu objawów konieczna może okazać się dalsza diagnostyka. Niepokój powinno budzić nietypowe zachowanie naszego pupila, m.in.:

  • niechęć do aktywności, zabawy
  • nadmierne wyciszenie
  • senność
  • trudności z oddychaniem
  • zmniejszony apetyt i łaknienie
  • podwyższona temperatura ciała
  • kaszel.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów warto jak najszybciej umówić się na wizytę do weterynarza. Pomoże on ustalić przyczynę nietypowego zachowania psa i w razie potrzeby wdroży indywidualne leczenie.

Zobacz także: Terapia małżeńska – ostatnia deska ratunku dla rozpadającego się małżeństwa

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!