Zamknij

Androfobia – lęk przed mężczyznami. Jak się objawia?

25.07.2018 16:13
Androfobia - strach przed mężczyznami
fot. Shutterstock

Nigdy nie czułaś się dobrze w towarzystwie mężczyzn, ich obecność powodowała, że czułaś się nieswojo i najchętniej kończyłabyś spotkanie jak najszybciej? Na widok mężczyzny wycofujesz się jak najdalej, a fizyczny kontakt zamiast sprawiać przyjemność, przeraża cię? Być może cierpisz na androfobię.

Każdy człowiek zmaga się z większymi lub mniejszymi obawami. Jedni odczuwają lęk przed otwartą, dużą przestrzenią, inni cierpią na klaustrofobię, jeszcze inni – mdleją na widok pająków. W społeczeństwie jest także grupa ludzi, którzy odczuwają paniczny lęk przed…mężczyznami. Fobia przed osobnikami płci męskiej to zaburzenie powstałe najprawdopodobniej wskutek traumy przeżytej w przeszłości, a związanej właśnie z obiektem lęku. Jak objawia się androfobia? W jaki sposób leczy się ten rodzaj panicznego strachu?

Zobacz także: Erytrofobia – lęk przed publicznym zaczerwienieniem. Przyczyny i leczenie

„Boję się mężczyzn” – czy to już androfobia?

Androfobia zwana jest również mizoandrią i jest rodzajem fobii, a więc dolegliwości na tle psychicznym, a nie fizycznym. Jest to patologiczny stan, charakteryzujący się panicznym, paraliżującym wręcz strachem przed płcią męską. Zaburzenie dotyka kobiet, najczęściej tych, które w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania doświadczyły jakiejś traumy związanej z mężczyzną. Osoby cierpiące na mizoandrię są niezdolne do bliższego kontaktu z mężczyzną – jego obecność powoduje szereg objawów, takich jak:

  • wszechogarniający lęk
  • duszności
  • zawroty głowy
  • przyspieszona akcja serca i zwiększenie pulsu
  • wizja nadchodzącej śmierci i towarzyszącego jej uczucia bezradności
  • panika, a w skrajnych przypadkach nawet utrata przytomności
  • drżenie rąk, głosu i osłabienie mięśni ciała
  • zimny pot
  • paraliżujący ruchy strach.

Dla kobiety cierpiącej na androfobię mężczyzna jest synonimem zła, cierpienia, strachu i oprawcy.

Lęk przed mężczyznami – problem nawet 1/9 kobiet

Kontakt z płcią przeciwną powoduje u ciebie nie tylko niechęć, ale także strach, niemoc i chęć jak najszybszej ucieczki? Podobne uczucia masz wobec wszystkich mężczyzn, nawet tych, których nie znasz? Nie potrafisz wymienić ani jednej pozytywnej rzeczy, która kojarzy ci się z mężczyznami? Być może cierpisz właśnie z powodu androfobii.

Choć takie zaburzenie może wydawać się co najmniej dziwne, to nie ma w tym przypadku nic do śmiechu. Szacuje się, że problem może dotyczyć nawet co dziewiątej kobiety, a u większości z nich lęk ma podłoże traumatyczne. Wstręt do mężczyzn powodujący fizyczne objawy paniki, może być także wynikiem bycia świadkiem wyrządzania krzywdy przez mężczyznę (fizycznej lub psychicznej) innej osobie, na przykład z rodziny.

Androfobia – leczenie

Podobnie jak inne fobie i zaburzenia o podłożu psychicznym, tak i lęk przed mężczyznami można leczyć. Nie jest to jednak zadanie ani łatwe ani szybkie – problem zakorzeniony jest w podświadomości, z którą bardzo ciężko jest cokolwiek zrobić. Terapeuta lub psychiatra jest nieocenioną pomocą w redukowaniu lęku. Leczenie polega przede wszystkim na terapii poznawczo – behawioralnej, niekiedy wspomaganej lekami o działaniu przeciwlękowym lub antydepresyjnym.

Sukcesywnie zastępuje się reakcję lękową neutralną, a także prowadzi się do kontrolowanych kontaktów ze źródłem lęku. Równie ważne co terapia pod okiem specjalisty, jest wsparcie rodziny i znajomych – wyśmiewanie i bagatelizowanie problemu (z którego niedorzeczności kobieta zdaje sobie sprawę), tylko potęguje poczucie beznadziejności i wstydu, a w konsekwencji wycofanie i izolację.

Zobacz także: Nyktofobia – kiedy strach przed ciemnością paraliżuje umysł i ciało. Przyczyny, objawy i leczenie

Pamiętaj, że powyższy artykuł nie zastąpi wizyty lekarskiej.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!