Zamknij

Ambiwertyk to jeden z typów osobowości. Co go wyróżnia?

11.04.2019
Aktualizacja: 14.12.2021 16:11

Ambiwertyk to dość specyficzny typ osobowości, który stanowi połączenie introwertyka i ekstrawertyka. Co go wyróżnia?

Ambiwertyk (osobowość, typy osobowości)
fot. Shutterstock

Pojęcie ambiwertyka stosowane jest w psychologii do określenia nowego typu osobowości, który łączy w sobie cechy introwertyka i ekstrawertyka. Za autora tego terminu psychologicznego uważany jest psycholog Hans Eysenck. Czym charakteryzuje się ambiwertyk?

Zobacz także:Fuga dysocjacyjna to jedno z zaburzeń dysocjacyjnych. Jak się przejawia?

Ambiwertyk – typ osobowości

Klasyczny podział typów osobowości na introwertyka i ekstrawertyka okazał się zbyt uproszczony i niewystarczający, dlatego wyodrębniono także typ ambiwertyka.

Ambiwertyk to typ osobowości, który może wykazywać zarówno cechy introwertyka, jak i ekstrawertyka. Cechuje się on dużą zmiennością zachowań, czasami jest towarzyszki i przebojowy, by w innej sytuacji być osobą cichą i nieśmiałą.

Można wyróżnić trzy, podstawowe cechy, które wyróżniają ambiwertyka. Jest to m. in. fakt, że ambiwertyk w zależności od sytuacji może być osobą zarówno pewną siebie, jak i nieśmiałą. Zdarza się, że bardzo ceni on sobie towarzystwo innych osób, a za chwilę zamyka się w swoim świecie. Ponadto, ambiwertyk nie potrafi sam siebie określić ani jako introwertyka, ani jako ekstrawertyka.

Tym, co cechuje ambiwertyka jest fakt, że nie wykazuje on cech typowo skrajnych żadnego z powyższych typów osobowości. Wykazuje za to duże umiejętności interpersonalne – potrafi dostosowywać się do sposobu konwersacji. Dodatkowo, ambiwertyka wyróżnia także fakt, że nie przepada on za nadmiarem bodźców.

Ten typ osobowości jest bardzo elastyczny, a co za tym idzie, potrafi dostosowywać się do otoczenia i towarzystwa. Ambiwertyk wykazuje także umiejętności przywódcze, jednak zdecydowanie bardziej woli on kierować mniejszą grupą. Psychologowie uważają ten typ osobowości za najbardziej stabilny emocjonalnie.

Zdarza się, że ambiwertyk podejrzewany jest o fałszywość swoich zachowań i bywa za to krytykowany. Będzie to zazwyczaj błędne założenie, ponieważ odmienne zachowanie ambiwertyka wynika z umiejętności dopasowania się do innych, a nie z udawania.

Ambiwertyk a inne typy osobowości

Pierwszą osobą, która zaczęła wyróżniać typy osobowości był Carl Jung. Na początku XX wieku wyróżnił on typ introwertyka i ekstrawertyka. Z czasem wyróżniono także ambiwertyka, który jest połączeniem ich obu.

Introwertyk wykazuje duże tendencje do skupiania się na świecie swoich wewnętrznych przeżyć i zdecydowanie woli odpoczywać w samotności. Nie potrzebuje zbyt wielu bodźców ze świata zewnętrznego i kiedy dociera do niego ich nadmiar, może to prowadzić do jego przeciążenia.

Z kolei ekstrawertyk to osoba, która zdecydowanie bardziej woli przebywać w towarzystwie innych osób niż w samotności. Ten typ osobowości skupia się na życiu zewnętrznym.

Ciężko jest jednak znaleźć osobę, która byłaby podręcznikowym przykładem każdego z tego typów osobowości, dlatego wprowadzano także kolejny typ, czyli ambiwertyka. Jest to typ zlokalizowany „pośrodku” tej klasyfikacji i jest on mieszanką cech oby typów.

Ambiwertyk – jak to jest nim być?

Ambiwertycy bywają często krytykowani przez inne osoby. Być może wynika to z pozornego braku spójności ich zachowania. Ambiwertyk czasami jest nieśmiały a czasami pewny siebie, raz jest towarzyski, a raz zamknięty w sobie, dodatkowo może zachowywać się różnie w towarzystwie osób o różnych charakterach. Wynika to jednak z jego wcześniej wspomnianej zdolności dopasowania się do innych.

Ambiwertyk pod względem zachowania może się diametralnie różnić w zależności od danej sytuacji. W towarzystwie osób, przy których czuje się swobodnie, ambiwertyk jest komunikatywny i otwarty, z kolei, kiedy przebywa on w towarzystwie osób o dominujących cechach charakteru, zamyka się w sobie.

Mówi się, że ambiwertyk bardzo dobrze sprawdza się w takich zawodach jak marketingowiec czy sprzedawca. Jest tak, ponieważ potrafi on zarówno cierpliwie i ze zrozumieniem wysłuchać potrzeb klienta, aby za chwile przejść do umiejętnego promowania swojego produktu.

Zobacz także:Empatia pozwala lepiej rozumieć innych. Czym dokładnie jest?

ezembedezembed