Zamknij

Kryzys psychiczny przychodzi w wieku średnim. Potwierdzają najnowsze dane

26.01.2021
Aktualizacja: 26.01.2021 11:40
Kryzys psychiczny w wieku średnim
fot. Shutterstock

Według najnowszego badania 20% ludzi w średnim wieku doświadcza zaburzeń psychicznych. To najwyższy wskaźnik w historii.

  • 20 procent ludzi w średnim wieku doświadcza zaburzeń psychicznych.
  • Największe ryzyko zaburzeń psychicznych przypada na wiek średni.
  • Wyniki zostały uzyskane na podstawie badania kilka dekad powojennego życia Brytyjczyków.

Na potrzeby analizy, dotyczącej zdrowia psychicznego, przebadano trzy roczniki. Naukowcy przeanalizowali zdrowie psychiczne trzech odrębnych kohort, badając dane zebrane przez lata od uczestników urodzonych w 1946, 1958 i 1970 roku. Na podstawie uzyskanych danych zaburzenia zdrowia psychicznego jest najwyższe gdy jesteśmy w średnim wieku, a pojęcie „kryzys wieku średniego” powinno zostać wyjaśnione od nowa.

Badacze zdefiniowali cierpienie psychiczne jako różnorodne formy depresji i lęku, jednakże bez diagnozowania ani różnicowania konkretnych zaburzeń psychicznych.

"Zdrowie psychiczne w okresie dojrzewania i starszym wieku ma tendencję do przyciągania znacznie więcej uwagi niż problemy emocjonalne w średnim wieku, mimo że dorośli są szczególnie narażeni na zły stan zdrowia psychicznego właśnie na tym etapie życia" – wyjaśnia Dawid Gondek, badacz zdrowia publicznego z uczelni University College of London (UCL). "Nasze badanie sugeruje, że należy zwrócić większą uwagę na wykrywanie i zarządzanie zdrowiem psychicznym u osób w średnim wieku" - dodaje.

Profil wiekowy osób zagrożonych kryzysem psychicznym

W swoim badaniu Dawid Gondek i jego zespół przeanalizowali dane zebrane z badań: National Survey of Health & Development (badającego zdrowie i rozwój dzieci urodzonych w 1946 roku), National Child Development Study (przyglądającego się dzieciom urodzonym w 1958 roku) oraz British Cohort Study (badanie dla dzieci urodzone w 1970 roku).

Przyglądając się podzbiorowi danych ponad 28 000 osób z tych trzech kohort, w tym tylko uczestnikom, którzy doświadczyli jakiejś formy cierpienia psychicznego w wieku od 23 do 69 lat, naukowcy chcieli stworzyć profil wiekowy problemów emocjonalnych.

Wyniki wykazały, że we wszystkich trzech kohortach przekrojowy odsetek przypadków zaburzeń psychicznych był najwyższy mniej więcej w połowie życia, osiągając 19,1 procent w wieku 53 lat w grupie urodzonej 1946 roku, 15,2 procent w wieku 50 lat w grupie z 1958 roku i 19,9 procent w wieku 46 lat wśród osób, które urodziły się w 1970 roku. Naukowcy wskazali również, że nasilenie problemów psychicznych w tych trzech grupach następuje po regularnym wzroście psychicznego napięcia od wczesnych lat dorosłości.

Doły” dopadają nas w średni wieku

"Ogólnie rzecz biorąc, po uwzględnieniu różnic w kohortach, profil wiekowy zaburzeń psychicznych w dorosłości ma kształt odwróconej litery U, z objawami wzrastającymi od wczesnej do średniej dorosłości, a następnie malejącymi" – wyjaśniają autorzy w swojej pracy, zauważając, że kohorta urodzonego w 1970 roku „Pokolenia X” wydaje się doświadczać najwyższych wskaźników złego stanu zdrowia psychicznego.

"Pokolenie X weszło na rynek pracy pod koniec lat 80. i na początku lat 90. (a więc w czasach liberalno-konserwatywnych rządów Torysów i premier Margaret Thatcher – aut.), czyli w okresie recesji i wysokiego bezrobocia wskutek zamykania wielu miejsc pracy w tradycyjnych branżach jak przemysł czy górnictwo. Był to też okres liberalizacji rynku mieszkań, co skutkowało tym, że trudniej, niż wcześniejszym pokoleniom, było zdobyć mieszkania. W rezultacie te szczególne okoliczności mogły mieć trwały wpływ na zdrowie psychiczne tego pokolenia w okresie dorosłości." – mówi badacz zdrowia populacji UCL George Ploubidis.

Pojawia się pytanie: dlaczego problemy natury psychicznej dopadają nas akurat w wieku średnim?

Badacze nie są całkowicie pewni, ale podejrzewają, że to wina licznych czynników stresowych, które namnażają się na tym etapie życia. Jest też związane ze zmianami w strukturze rodziny – dochodzi więcej obowiązków rodzicielskich, jednocześnie starzeją się rodzice, którymi trzeba się opiekować. W tym czasie najczęściej się też rozwodzimy.

"W połowie życia zazwyczaj następuje ‘szczyt’ kariery, a dorośli w średnim wieku przejmują coraz większą odpowiedzialność jako ‘decydenci’ w społeczeństwie, czemu jednocześnie towarzyszy ograniczenie czasu wolnego" – pisze zespół naukowców – "Stwierdzono, że osoby w średnim wieku doświadczają spadku jakości i ilości czasu wolnego, a także czasu spędzanego z przyjaciółmi i rodziną, co może przekładać się na gorsze zdrowie psychiczne".

Badanie zostało zrealizowane na osobach żyjących w Wielkiej Brytanii w danym okresie, to może rodzić obawy przed tym, aby przenieść je na osoby urodzone w innym miejscu i czasie. Mimo to daje to pewien obraz zdrowia psychicznego.

Źródło: Focus