Zamknij

Chcesz, aby twój związek odżył? Oto 8 rzeczy, które podpowiada znany terapeuta

04.12.2020
Aktualizacja: 04.12.2020 13:45
Związek w kryzysie: jak sobie pomóc?
fot. Shutterstock

Mąż i żona rzadko posługują  się  tym samym językiem miłości. Zazwyczaj używamy swojego własnego  języka i frustrujemy się, gdy nasz współmałżonek nie rozumie tego, co chcemy mu zakomunikować. Pragniemy, by okazywał nam miłość w ten sam sposób, o my, jednocześnie wysysając sygnały, których on/ona nie rozumie. Gary Chapman, znany amerykański psychoterapeuta, podpowiada, aby zacząć od słów. 

Im dłużej para jest ze sobą, tym bardziej dostrzega różnice i można to uznać za naturalny etap. Okazuje się, że macie odmienne podejście do wielu sprawi rozmaitych opinii tego, co w życiu jest najważniejsze. W zdrowym małżeństwie należy pracować nad tymi zróżnicowanymi perspektywami. Wcale nie musimy zgadzać się we wszystkich kwestiach, ale musimy znaleźć sposób na różnice, by nie zaczęły nas dzielić. Gary Champion, w swojej popularnej na całym świeci książce "5 języków miłości" wyjaśnia: "Jeśli zbiorniki na miłość są puste, pary zaczynają się kłócić i oddalać od siebie; w niektórych przypadkach może nawet dochodzić do agresji werbalnej i przemocy fizycznej. Gdy jednak zbiornik na miłość jest napełniony, tworzymy przyjazną atmosferę, w której szuka się wzajemnego zrozumienia, akceptuje się różnice i możliwe jest negocjowanie w sytuacjach problemowych. To, co pomaga parom stworzyć udany związek, to zaspokojenie emocjonalnych potrzeb miłości.  

Gary Chapman podpowiada 8 rzeczy, który należy zrobić, żeby związek zakwitł na nowo.

1. Aby pamiętać o tym, ze wyrażana afirmatywne stanowią ojczyste języki miłości twojej żony/twojego męża, przyklej do lustra lub w innym miejscu, w którym będziesz ją codziennie widzieć, małą karteczkę i napisz: Słowa są ważne!

2. Przez tydzień zapisuj wszystkie wyrażenia afirmatywne, jakie mówisz swojemu współmałżonkowi.

  • W poniedziałek powiedziałem:
  • - Przygotowałaś bardzo smaczne jedzenie.
  • - Naprawdę dobrze w tym wyglądasz.
  • - Dziękuję, że odebrałaś rzeczy z pralni.
  • We wtorek powiedziałem:
  • Może cię zdziwić to, jak dobrze (albo źle) posługujesz się wyrażeniami afirmatywnymi.

3. Postaw sobie za cel powiedzenie twojej żonie/twojemu mężowi innego komplementu każdego dnia przez miesiąc. Jeśli mówimy co dzień: „Miłego dnia”, partner może już tak do tego się przyzwyczaił, że tego nie słyszy. Można zapisywać komplementy, by ich nie powtarzać.

4. Gdy oglądasz coś w telewizji, czytasz, słuchasz rozmów osób trzecich, wyłapuj doceniające słowa, których używają inni. Zapisuj je sobie w notesie lub na nośniku elektronicznym. Co jakiś czas je czytaj i wybieraj te, których ty możesz sama użyć. Gdy zastosujesz któreś wyrażenie, zapisuj datę, kiedy to zrobiłeś. Twój notes może się stać księgą miłości. Pamiętaj – słowa są ważne.

5. Napisz list miłosny albo notatkę, albo wypełnione miłością zdanie do swojej żony/swojego męża i wręcz je współmałżonkowi dyskretnie, albo uroczyście. Pewnego dnia być może znajdziesz swój list miłosny umieszczony w szczególnym miejscu.

6. Skomplementuj swoją żonę/swojego męża w towarzystwie przyjaciół lub teściów. Skorzystasz na tym podwójnie: twój współmałżonek będzie się czuł kochany, a teściowie poczują, że dobrze mieć takie zięcia lub synową.

7. Zastanów się nad dobrymi cechami żony/męża i powiedz, jak bardzo je cenisz. Prawdopodobnie druga strona postara się sprostać tej opinii.

8. Powiedz swoim dzieciom, że ich ojciec lub matka jest świetny/świetna. Rób to, gdy twojego męża/twojej żony przy tym nie ma, a także w jego/jej obecności.