5 języków miłości. Według znanego terapeuty pomogą w kryzysie każdej relacji

27.04.2020
Aktualizacja: 27.04.2020 22:08
Związek a język miłości. Sprawdź, jak wyrażasz uczucia
fot. Shutterstock

Jeżeli zależy ci na budowaniu , bądź odbudowaniu bliskich relacji, poznaj narzędzie o nazwie – języki miłości. Ten 5 etapowy uniwersalny model pomaga w rozpoznawaniu naszych potrzeb emocjonalnych. Pomaga nie tylko w relacjach małżeńskich, ale też w przyjacielskich i rodzicielskich. Zastanowić się, która z form wyrażania uczuć jest ci najbliższa.

5 rodzajów według Gary'ego Chapmana: jak je rozpoznać?

Gary Chapman, psycholog, terapeuta, pastor i autor koncepcji, twierdzi, że każdy z nas ma dwa główne języki miłości i jeden poboczny. Zdaniem dr. Chapmana kluczem do szczęścia w związku jest wiedzieć, jaki język miłości preferuje nasz ukochany, i w tym języku się z nim porozumiewać.

1. Kontakt fizyczny

Osoby preferujące ten język cieszą się dotykiem, uściskami. Obejmuje to – pocałunek, przytulenie, trzymanie za rękę, siedzenie blisko, taniec. Jest to jeden z dominujących języków miłości u dzieci  – czują się dobrze, gdy są trzymane lub noszone na rękach.

2. Zapewniające słowa

Do tej grupy należą osoby, które potrzebują słów świadczących o przywiązaniu i pochlebstw. Czerpią radość ze słuchania miłych słów, ale tylko wtedy, gdy są wypowiedziane szczerze. 

3. Cenny czas

Poświęcenie czasu dla ludzi, których kochamy, jest sposobem na wyrażenie tego, co do nich czujemy. Ten sposób wyrażania miłości obejmuje np.: wspólne podróże, kino, teatr, kolację w restauracji. Kluczowe jest tutaj poświęcenie uwagi drugiej osobie, wysłuchanie, zrobienie razem nawet najprostszych codziennych czynności. 

4. Otrzymywanie prezentów
Niektórzy ludzie lubią przyjmować i dawać prezenty. Ale nie musi to być materialny lub bardzo drogi prezent. Istotne jest by był przemyślany. Istotna jest oczywiście i miłość, z jaką jest on przekazywany. Chodzi o lepsze poznanie drugiej osoby poprzez małe – ale znaczące -podarki. 

5. Drobne przysługi 

Działania świadczące od oddaniu oznaczają rzeczy, które dana osoba wykonuje jako sposób przekazywania tego, co czuje. Istnieje wiele różnych przykładów: spakowanie śniadania do pracy, dbanie o dom – drobne przysługi są jak potwierdzenie, że nie liczą się słowa, a czyny.

Źródło: Piękno Umysłu