Zamknij

COVID-19 może prowadzić do zespołu stresu pourazowego. Eksperci ostrzegają

29.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 17:09

U pacjentów z COVID-19, zwłaszcza tych, których przebieg choroby był ciężki, mogą pojawić się zespół stresu pourazowego (PTSD), a także zaburzenia lękowe i depresja. Dlatego chorzy powinni być objęci nadzorem psychiatry, by w porę wykryć u nich rozwijające się zaburzenia psychiczne.  

Zespół stresu pourazowego a COVID-19
fot. Shutterstock

Przebieg choroby, pobyt w szpitalu, widok personelu medycznego w maskach, przyłbicach i kombinezonach, niepewność związana z przebiegiem leczenia, śmierć innych pacjentów to czynniki, które wywołują u chorych z COVID-19 silne przeżycia powodujące problemy natury psychicznej.
Do takich wniosków doszli brytyjscy psychiatrzy, którzy analizowali przypadki ponad 100 tys. osób hospitalizowanych z powodu ciężkiego przebiegu COVID-19. Okazało się, że zaburzenia psychiczne związane z hospitalizacją i chorobą występowały u kilkudziesięciu tysięcy osób. Prawie 30 proc. z nich miało objawy zespołu stresu pourazowego.

– Czułam się jak w piekle. Widziałam umierających ludzi i takich, z których życie dopiero zaczynało uchodzić. Personel medyczny pojawiał się wyłącznie w maskach, dostrzec można było jedynie ich oczy. Byłam osamotniona i zalękniona – opowiedziała BBC News Tracy, 59-letnia kobieta, która została przyjęta z diagnozą COVID-19 do szpitala Whittington w północnym Londynie w marcu tego roku. Spędziła w nim trzy tygodnie, z czego jeden na oddziale intensywnej terapii.

Kobieta opuściła szpitalu w kwietniu, ale od tego czasu ma zaburzenia snu (nie może spać, bo boi się, że umrze w nocy), jest ciągle zmęczona i zalękniona. Zgłosiła się po pomoc do psychiatry. Jej zdaniem w podobnym stanie psychicznym jest wielu innych pacjentów z COVID-19.
Jakie objawy mogą sugerować zespół stresu pourazowego? Chorzy mogą mimowolnie wracać myślami do traumatycznej sytuacji, mogą mieć koszmary senne, przebłyski dysocjacyjne (z ang. flashback). Są drażliwi, czujni, zmęczeni, mają problemy z koncentracją. Maja również obniżone funkcje poznawcze.

Dr Michael Bloomfield z University College Londyn ostrzega, że chorzy, którzy wyzdrowieli z COVID-19, jeszcze przed długi czas mogą odczuwać skutki psychiczne pobytu w szpitalu. Pacjenci ci – na co zwraca uwagę ekspert – odczuwali poważne objawy zakażenia i byli odizolowani od swych bliskich, co było dla nich dodatkowych obciążeniem.

Źródło: PAP