Zamknij

Psychologowie i psychiatrzy walczą o zmianę decyzji TK. To narażanie kobiet na ciężką depresję

29.10.2020
Aktualizacja: 29.10.2020 16:16
Aborcja: psychologowie, terapeuci, psychiatrzy wspierają kobiety.
fot. Shutterstock

Zaostrzenie przepisów antyaborcyjnych przez Trybunał Konstytucyjny wywołało protesty w całym kraju. Kobiety wyszły na ulice miast, aby wyrazić swój sprzeciw dla tej decyzji. Dołączyli do nich również lekarze i terapeuci. Zobacz, jak oni uzasadniają swoje stanowisko wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

  • Protesty w sprawie ustawy antyaborcyjnej nie ustają. Do sprzeciwu dołączają się kolejni przedstawiciele zawodów.
  • Psychologowie, terapeuci, psychiatrzy wspierają kobiety. Napisali otwarty list, w którym zbierają deklaracje całego środowiska. 

"Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji. Za niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej uznano przepis dopuszczający przeprowadzanie zabiegu aborcji w sytuacji, kiedy „badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” – czytamy w otwartym liście psychiatrów i psychologów.

Podkreślają oni, że przymuszanie do tak trudnych decyzji może przyczynić się do problemów ze zdrowiem psychicznym kobiety, rodziny i całego społeczeństwa. „Zdrowie psychiczne jest fundamentalnym elementem zdrowia człowieka. Przymus prawny kontynuowania ciąży przy świadomości ciężkiego uszkodzenia płodu, pozbawienie możliwości wyboru, bardzo często wiążą się z poważnym kryzysem psychicznym u kobiety, którego konsekwencje mogą mieć zarówno charakter ostry, jak i długofalowy”.

Kobieta, która dowiaduje się, że jej ciąża jest zagrożona albo że płód, jest uszkodzony,  doświadcza traumy, rozpaczy, depresji, często poczucia winy i lęku. W tej dramatycznej sytuacji przyszli rodzice potrzebują przede wszystkim wsparcia. „Pragniemy również przypomnieć, iż każdy człowiek, zwłaszcza będący w kryzysie, wymaga indywidualnego podejścia. Każdy z nas jest odrębną jednostką i ma własne możliwości radzenia sobie z traumatycznymi doświadczeniami. Każdy człowiek zasługuje na szacunek i poszanowanie godności" – czytamy w liście. 

Nikogo nie powinno się przymuszać do heroizmu i cierpienia. Pozbawienie możliwości wyboru jest rodzajem przemocy. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego jest nie tylko ograniczeniem praw kobiet, ale i praw człowieka. "Nikt nie powinien być prawnie zmuszany do trwania w traumatycznej sytuacji przekraczającej granice wytrzymałości psychicznej, przy świadomości, że pomoc jest możliwa i dostępna. Każda Pacjentka i Pacjent ma prawo oczekiwać, że medycyna ulży Jej lub Jego cierpieniu zgodnie ze współczesną wiedzą medyczną, co zostało zapisane w Kodeksie Etyki Lekarskiej, którego zobowiązaliśmy się przestrzegać. Pragniemy zapewnić nasze Pacjentki oraz Pacjentów, że w tych trudnych chwilach mogą liczyć na naszą nieoceniającą pomoc” – podkreśla środowisko terapeutyczne.

Należy zwrócić uwagę również na czas ogłoszenia tak kontrowersyjnej decyzji. W Polsce, ale i na świecie, trwa pandemia, co oznacza, że wszyscy przeżywamy zagrożenie i niepewność. 

List został oficjalnie opublikowany i podpisany przez czołowych specjalistów zdrowia psychicznego, m.in. dr hab. n. med. Jarosława Jóźwiaka, prof. dr hab. n. med. Bogdana de Barbaro. Na stronie petycjeonline.com wciąż można oddać swój głos.