Zamknij

Upały zwiększają poziom agresji. Ale to nie jedyny problem

13.07.2022
Aktualizacja: 13.07.2022 13:50

Wysokie temperatury mają negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Mogą zaburzać naszą zdolność myślenia, rozumowania. Mogą też wyzwalać agresję. Dlaczego?

Upały mogą przyczynić się do zaburzeń psychicznych
fot. Shutterstock

Upały mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Wpływają na zdolność myślenia i rozumowania. Potwierdzają to badania przeprowadzone w Bostonie (USA). Okazało się, że osoby przebywające w pokojach bez klimatyzacji podczas fali upałów wypadły o 13 proc. gorzej w testach poznawczych i miały wolniejszy czas reakcji niż ich rówieśnicy. Obszary ich mózgu, odpowiedzialne za kadrowanie i rozwiązywanie złożonych zadań poznawczych, były osłabione przez stres cieplny.

Upały zwiększają też poziom frustracji, a to z kolei może prowadzić do agresji. Wysoka temperatura wpływa na serotoninę (substancja chemiczna mózgu), która między innymi kontroluje poziom agresji. Istnieją mocne dowody łączące ekstremalne upały ze wzrostem przestępczości z użyciem przemocy. Okazuje się, że wzrost temperatury otoczenia o jeden lub dwa stopnie Celsjusza może doprowadzić do 3-5-procentowego wzrostu liczby ataków.

Upały pogarszają też stan zdrowia pacjentów z zaburzenia psychicznymi, m.in. depresją czy stanami lękowymi. Z obserwacji badaczy wynika, że wzrost średniej miesięcznej temperatury o 1°C wiąże się ze wzrostem liczby zgonów związanych ze zdrowiem psychicznym (o 2,2%). Spore znaczenie ma też wilgotność powietrza. Okazuje się, że może się ona przekładać na wzrost liczby samobójstw, a także na wzrost epizodów maniakalnych u osób z chorobą afektywną dwubiegunową.

Ale to nie jedyny problem. Okazuje się również, że skuteczność niektórych leków stosowanych w leczeniu problemów psychicznych może być obniżona przez działanie ciepła. Co więcej, niektóre leki mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu zdrowia w upały, np. niektóre leki (m.in. te przeciwpsychotyczne) mogą tłumić pragnienie, przyczyniając się do odwodnienia.

Co to oznacza? W czasie upałów powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Dbać o odpowiednie nawodnienie, chłodzić organizm przebywając w pomieszczeniach z klimatyzacją. A gdy pojawią się niepokojące objawy, warto poprosić o pomoc lekarza.

Źródło: The Conversation/