Zamknij

Trauma nie jedno ma imię. Od jednego czynnika zależy, czy się z niej wyjdzie

14.10.2020
Aktualizacja: 26.10.2020 17:30
Trauma nie jedno ma imię. Od jednego czynnika zależy, czy się z niej wyjdzie
fot. Shutterstock

W ciągu całego swojego życia zdecydowanie większość ludzi przynajmniej raz doświadczy wydarzenia tak strasznego jak zranienie w wypadku, ciężka choroba czy też nagła śmierć bliskiej osoby. 

Zdarzenia traumatyczne są zawsze niechciane i zaskakujące. Nie jesteśmy w stanie się przed nimi uchronić. Mamy jednak wpływ na to, jak możemy poradzić sobie z ich skutkami. Okazuje się, że trauma może niszczyć, ale też wzmacniać. Według psychologów to, czego się nauczymy w wyniku trudnego doświadczenia, będzie miało znaczenie wtedy, gdy życie kolejny raz czymś nas zaskoczy.

Opublikowane w 2020 roku w czasopiśmie „Personality and Individual Differences: wyniki badania prowadzonego w 10 krajach świata na czterech kontynentach, wskazują na różnice międzykulturowe wpływające na to, jakie czynniki sprzyjają wzrostowi potraumatycznego. Jedna rzeczy jest jednak uniwersalna: znaczenie ujawniania innym swoich myśli i uczuć, związanych z doświadczeniem traumy.

We wszystkich 10 krajach wyższy poziom wzrostu potraumtycznego, a niższy deprecjacji potruamtycznej, mieli ci badani, którzy opowiadali innym o traumie. Pozwoliło im to lepiej zrozumieć swoje emocje, zobaczyć zdarzenia traumatyczne w nowym świetle.

Ważna informacja

Deprecjacja potraumatyczna - zmiana przekonań na bardziej traumatyczne.

Może być też tak, że doświadczenie traumy dostarcza informacji wzmacniających wcześniejsze przekonania. Na Uniwersytecie SWPS w Centrum Badań nad Traumą i Kryzysami Życiowymi przeprowadzone zostały wywiady z osobami, które doświadczyły traumy. Wielu z uczestników badania mówiło: „To, jak sobie poradziłem z tym, wszystkim, pokazało mi, że jestem silniejszy, niż myślałem wcześniej”.

Pokazuje to, że opowiadanie innym o swoich przeżyciach sprzyja wzrostowi potraumatycznemu. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli osoby, charakteryzujące się większą refleksyjnością. Takie osoby nie uciekają przed konfrontowaniem się z trudnymi myślami.

Źródło: Dr Mariusz Zięba, "Trauma: raz niszczy, raz wzmacnia". Psychologia 5/2020.