I żyli długo i zdrowo… Oto najzdrowsze miasta świata!

03.09.2015 19:33
I żyli długo i zdrowo… Oto najzdrowsze miasta świata!
fot. TOP 3 najzdrowsze miasta na świecie. Ranking CNN

Nasze szczęście i zdrowie to nie tylko wynik sposobu w jaki żyjemy, ale także miejsca, w którym osiedlamy się na wiele lat. Miasta, które znalazły się na naszej liście, nie tylko pozwalają swoim mieszkańcom na prowadzenie zdrowego trybu życia, a ich władze robią wszystko, żeby żyli oni w zdrowym otoczeniu.

Władze 3 najzdrowszych miasta na świecie wprowadziły w nich odpowiednie prawa, które zapewniają obywatelom dostęp do parków, zdrowej żywności i dobrej komunikacji miejskiej. To jednak oczywiście nie wszystko. W każdym z nich rozpoczęto innowacyjne programy, które mają za zadanie walczyć z chorobami i poprawić jakość życia obywateli. Wygląd i ewolucja miasta nie zależą jednak tylko od ich władz. Czynny udział w kształtowaniu swojego otoczenia muszą brać również mieszkańcy.

Zróbmy sobie więc małą wycieczkę dookoła świata i sprawdźmy, jakie miasta znalazły się na liście tych najzdrowszych.

1. Kopenhaga najzdrowszym miastem świata

Kopenhaga to miasto pełne młodych, ambitnych ludzi, ale tylko 2 proc. z nich spędza w pracy więcej niż 40 godzin tygodniowo. Firmy wolą wypuścić ich do domu, żeby spędzili czas z rodziną, uprawiali sport, zostali woluntariuszami albo wzięli udział w wybranym programie miejskim. A wiecie, ile muszą za te aktywności zapłacić? Dokładnie: nic.

Duńczycy robią wszystko, żeby odpowiednio zbilansować czas między pracą a życiem prywatnym. Dzięki temu mieszkańcy nie są zestresowani. Wręcz przeciwnie, zgodnie z danymi ONZ, Duńczycy to jedni z najszczęśliwszych ludzi na świecie.

Co prawda parków i tras rowerowych jest w Kopenhadze mnóstwo, ale władzom miasta to nie wystarczy. Jeszcze w tym roku każdy mieszkaniec miasta ma mieć łatwy i szybko dostęp to terenów zielonych. Oznacza to, że znajdować się one będą nie więcej niż 15 minut na pieszo od miejsca ich zamieszkania.

2. Okinawa – japońska osada stulatków

Średnia długość życia w Okinawie to 86 lat w przypadku kobiet oraz 78 lat w przypadku mężczyzn. To aż o 10 lat więcej niż średnia życia na świecie. Nic dziwnego, że właśnie w Okinawie mieszka najwięcej stulatków.

Mieszkańcy Okinawy mają niesamowite geny. Japończycy, którzy wybrali życie w tym mieście, są w bardzo niskim stopniu zagrożeni takimi chorobami jak rak, choroby serca i cukrzyca. Chociaż są biedniejsi od reszty Japończyków, to ich jakość życia jest bardzo dobra. Może to zasługa ćwiczeń i zdrowej diety, która bogata jest w zielone oraz żółte warzywa, słodkie ziemniaki, soję i ryby?

3. Monte Carlo – idealne dla dzieci

Tego miasta w tym zestawieniu się pewnie nie spodziewaliście! Wytłumaczymy Wam, co mają wspólnego kasyna, wyścigi i luksusowe jachty ze zdrowiem dzieci. Okazuje się, że Monte Carlo ma najniższą śmiertelność noworodków na świecie.

Jakość opieki zdrowotnej w trakcie trwania ciąży jest w Monte Carlo najlepsza na świecie. Pomaga w tym na pewno bogactwo niewielkiego państwa, w którym się znajduje. W końcu Monako znajduje się na 5. miejscu wśród krajów z najwyższym PKB per capita (na głowę mieszkańca).

Najzdrowsze miasta świata

Na kolejnych miejscach listy najzdrowszych miast na świecie znajdują się: Vancouver z najczystszym powietrzem na świecie i Melbourne, czyli najlepsze miasto do mieszkania.

To jak, ktoś planuje niedługo przeprowadzkę?

Źródło: CNN