Zamknij

Samorozwój to najlepsza inwestycja w siebie. Bez ponoszenia najmniejszego ryzyka

14.01.2021 17:40
samorozwój
fot. Shutterstock

Samorozwój to coś, bez czego żaden człowiek nie powinien funkcjonować. Dzięki niemu czujemy się o wiele bardziej wartościowi. Co musicie o nim wiedzieć?

Samorozwój to najlepsza inwestycja, która zawsze przynosi zyski, a nie jest obarczona żadnym ryzykiem. Każde szkolenie, kurs czy warsztaty wprowadzają do życia nową jakość, którą prędzej czy później będzie można wykorzystać! Dlatego tak istotne jest nieustanne rozwijanie samego siebie. Dzięki temu nie dość, że potrafimy więcej, to jeszcze nasze życie staje się wartościowsze. Możemy dowiedzieć się nowych rzeczy, poznać interesujących ludzi i jednocześnie nabyć umiejętności, które wzniosą nasze życie na wyższy poziom. Oto wszystko, co musicie wiedzieć na temat samorozwoju.

Zobacz także: Samodyscyplina - jak się jej nauczyć? Poznaj sprawdzone triki! 

Samorozwój jako najlepsza inwestycja

Samorozwój to jedna z najważniejszych inwestycji, bez której trudno oczekiwać lepszej jakości życia, bardziej udanych związków czy też satysfakcjonującej kariery zawodowej. Rozwój osobisty obejmuje bowiem wiele aspektów i bierzemy tu pod uwagę zarówno życie prywatne i zainteresowania, jak i rozwój zawodowy. Samorozwój odbywa się już od chwili naszego urodzenia i przebiega w sposób naturalny przez cały okres edukacji. Wraz z podjęciem pracy możemy jednak kierować nim bardziej świadomie i traktować jako najlepszą inwestycję, która zawsze przyniesie mniejszy lub większy zwrot, choć nie zawsze będzie on możliwy do przeliczenia.

Samorozwój to najlepsza inwestycja o zerowym stopniu ryzyka

O ile każda inwestycja niesie za sobą pewne ryzyko, w przypadku samorozwoju jest ono zerowe. Tu nie można niczego stracić. Zawsze coś zyskujemy: szersze horyzonty, nowe znajomości, większą wiedzę. I choć, jak już wspomnieliśmy, nasz zysk nie zawsze łatwo da się przeliczyć, to wielokrotnie będzie on bardzo konkretny. Kiedy? Na przykład, gdy po skończonym kursie uda nam się znaleźć lepszą pracę lub też, kiedy uda nam się dzięki znajomości języka obcego nawiązać nowe, biznesowe kontakty. Co więcej, samorozwój to najlepsza inwestycja na niepewne czasy, które niekiedy wymagają od nas przebranżowienia się lub też wykorzystania różnego rodzaju umiejętności i wiedzy.

Zobacz także: Często się spóźniasz? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość

Samorozwój to najlepsza inwestycja (a często także niewymagająca dużych nakładów finansowych!)

Kursy, szkolenia, warsztaty, webinary są obecnie szeroko dostępne i w większości można je odbywać online. Co więcej, część z nich jest bezpłatna lub też daje możliwość skorzystania z różnego rodzaju dofinansowań. Samorozwój odbywa się także dzięki czytaniu książek, które przecież nie stanowią dużej inwestycji. W ten sposób możemy rozwijać swoją wiedzę, doskonalić kompetencje i zdobywać doświadczenie... często nawet nie wychodząc z domu! Samorozwój, warto to podkreślić, to nie tylko rozwój mający na celu polepszenie naszej pozycji na rynku pracy. Obejmuje on również takie umiejętności jak cierpliwość, konsekwencja w działaniu, pokonywanie własnych granic, koncentracja czy uważność. Jak łatwo zauważyć, można je z powodzeniem wykorzystać nie tylko w pracy, ale również w życiu osobistym.

Samorozwój a podnoszenie kwalifikacji

Trudno oczekiwać, by nastoletni człowiek, stojący przed wyborem swojej dalszej drogi edukacyjnej, wiedział dokładnie, czym chce się zajmować przez resztę swojego życia. Tymczasem tego właśnie się od niego oczekuje, często pozostawiając go bez koniecznego wsparcia. Byłoby nim na przykład rzetelne przekazanie wiedzy na temat pracy, jaką można wykonywać po danych studiach, czy też możliwości, jakie daje ukończenie danego kierunku. Rozwiązaniem może się tu okazać chęć samorozwoju. Chęć kontynuacji nauki na studiach podyplomowych, chęć uczestniczenia w kursach czy też nawet chęć całkowitej zmiany kierunku swojej edukacji. To doskonały sposób na nadążenie za dynamicznym rynkiem pracy.

Zobacz także: Uważność i medytacja mogą pogłębić depresję i niepokój

Inwestycja w zdrowie jako forma samorozwoju

Inwestycję w zdrowie możemy również potraktować jako formę samorozwoju. Praca ponad własne siły może się wydawać z początku po prostu... ambitną pracą, jednak po pewnym czasie organizm zawsze daje znać, że pora zwolnić tempo. Dbanie o równowagę w rozkładzie czasu i sił pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym, wysypianie się, zdrowe odżywianie i zażywanie odpowiedniej dawki ruchu to inwestycja, która z pewnością się opłaci. Dobra kondycja naszego organizmu to podstawa, jeśli chcemy przez długi czas być produktywni i kreatywni.

Samorozwój a nauka języków obcych

Znajomość języków obcych nie tylko winduje nas na rynku pracy jako osobę bardziej kompetentną i cenioną. Dzięki niej mamy wgląd w inną kulturę, poszerzamy horyzonty, mamy dostęp do wydawanych w danym języku książek i czasopism, a ponadto zyskujemy o wiele większe możliwości podróżowania po świecie. Samorozwój polegający na nauce języka obcego (lub języków obcych) to najlepsza inwestycja, która przyniesie nam wielostronne korzyści.