Zamknij

Samodyscyplina - jak się jej nauczyć? Poznaj sprawdzone triki!

14.01.2021 17:31
kobieta
fot. Shutterstock

Samodyscyplina to coś, co każdy z nas chciałby mieć, jednak nie każdy ma aż tyle zaparcia. Da się jednak tego wyuczyć. Podpowiadamy, w jaki sposób.

Samodyscyplina wymaga silnego charakteru, konsekwencji i pewności siebie, by wyrobić sobie długotrwałe nawyki. Niektórzy mają większe, a niektórzy mniejsze predyspozycje do wprowadzenia samodyscypliny w nasze życie. Jednak można nad nią pracować za pomocą sprawdzonych sposobów. Podpowiadamy wam kilka trików, jak wypracować w sobie samodyscyplinę. Dzięki temu będzie wam o wiele łatwiej funkcjonować każdego dnia. Doda wam to też pewności siebie, która jest niezwykle ważna w dążeniu do wyznaczonych celów.

Zobacz także: Często się spóźniasz? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość

Samodyscyplina - co to takiego? 

Samodyscyplina to systematyczne działanie mające doprowadzić nas do wytyczonego celu. Jest ono niezależne od warunków zewnętrznych i naszego nastroju. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób ćwiczyć samodyscyplinę.

Samodyscyplina wymaga wypracowania odpowiednich nawyków. Wymaga to ciągłej samokontroli i wytrwałości. Zachowania te nie zawsze sprawiają nam przyjemność, jednak wykonujemy je, bo są pożyteczne i prowadzą nas we właściwym kierunku.

Samodyscyplina nie daje natychmiastowych efektów, jednak daje największe nagrody. Narzuca rezygnację z natychmiastowej satysfakcji. 

Zobacz także: Uważność i medytacja mogą pogłębić depresję i niepokój

Samodyscyplina - jak ją wyćwiczyć?

Jak wyćwiczyć samodyscyplinę? Okazuje się, że jest na to kilka sposobów. 

Do wyćwiczenia samodyscypliny niezbędne będzie zaplanowanie swojego działania oraz wyznaczenie ilości czasu, który mamy wykorzystać na wykonywanie tych zadań. Następnie pozbądź się pokus, które mogłyby utrudnić ci wykonywanie zamierzonych działań.

Nawet gdy masz zwątpienie, pamiętaj o tym, że wytrwałość popłaca. W gorszych chwilach lepiej zrobić sobie przerwę niż całkowicie rezygnować z wykonywania danego planu. Nie obwiniaj się wtedy za wpadki, bądź dla siebie łagodny.

Warto też znaleźć mentora lub kogoś, kto cię wesprze w wykonywaniu swojego planu działania. Takie osoby mogą cię sprowadzić na właściwe tory w momentach słabości.