Zamknij

Rozwód miażdży psychikę. Co pomaga przejść go lżej?

02.12.2020
Aktualizacja: 02.12.2020 20:48

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze postanowiła zbadać wpływ rozwodu bezpośrednio po nim. Okazuje się, że konflikt ze swoim "eks" wpływa na psychikę, bardziej niż sądzono.

Rozwód: jak na nas wpływa?
fot. Shutterstock

Ci, którzy przeżyli rozwód, chcieliby dowiedzieć się, co pomoże im uniknąć długoterminowych konsekwencji. Nad zrozumieniem strategii radzenia sobie z rozwodem, ale też ze skutkami tego trudnego doświadczenia, pracują również naukowcy.

Rozwód bez wątpienia jest długotrwałym procesem, który ma wpływ na zdrowie psychiczne, ale też fizyczne. Wiele krajów wymaga separacji, zanim pary będą mogły ubiegać się o rozwód. Chociaż wpływ rozwodu na człowieka był badany już wiele razy, najczęściej miało to miejsce dłuższy czas po rozprawie. Jednak długa separacja może pozwolić na zagojenie się ran psychicznych.

W nowej analizie zbadano 1856 rozwodników, którzy uzyskali tzw. natychmiastowy rozwód w Danii średnio w ciągu 5 dni od złożenia wniosku. Co pokazały wyniki?  Okazało się, że stan zdrowia psychicznego i fizycznego osób, które niedawno się rozwiodły, jest gorszy, niż u reszty populacji. Badanie wykazało, że niedawny rozwód zbiera żniwo emocjonalne i fizyczne. „Zdrowie psychiczne i fizyczne rozwodników było znacznie gorsze niż w porównawczej populacji bezpośrednio po rozwodzie” – powiedział dr Søren Sander z Uniwersytetu w Kopenhadze.

Bogatsi lepiej przechodzą rozwód

Z badania dowiedzieliśmy się też, że większe zarobki i młody wiek wśród mężczyzn przewidują lepszy stan zdrowia fizycznego po rozwodzie. Posiadanie większej liczby dzieci czy nowego partnera również wiązało się z lepszym zdrowiem psychicznym. Wśród kobiet zarabianie większych pieniędzy, posiadanie nowego partnera i brak wcześniejszych rozwodów wiązało się z lepszym zdrowiem fizycznym, podczas gdy inicjowanie rozwodu i posiadanie nowego partnera przewidywały lepsze zdrowie psychiczne.

To, co na pewno pogarsza przechodzenie rozwodu to nasilony konflikt. „Okazało się, że wyższy poziom konfliktu rozwodowego wpływa na pogorszenie zdrowia psychicznego, nawet biorąc pod uwagę inne zmienne społeczno-demograficzne i cechy charakterystyczne rozwodu” – dodał dr Sander. Naukowcy sugerują więc, że kluczowe są interwencje psychologiczne na wczesnym etapie rozwodu. Mogą one pomóc rozwodnikom bezpośrednio po rozwodzie, zmniejszając negatywne skutki rozwodu dla zdrowia psychicznego i fizycznego.

Źródło: EurekaAlert, Wprost