Który naród ma w sobie najwięcej empatii? Na pewno nie Polacy

Monika Piorun
18.10.2016 16:34
Który naród ma w sobie najwięcej empatii? Na pewno nie Polacy
fot. Pierwszy w historii ranking najbardziej empatycznych narodów

Umiejętność wczuwania się w stan wewnętrzny drugiej osoby doskonale opanowali mieszkańcy Ekwadoru. Najgorzej z tym radzą sobie Litwini. Niestety Polacy też nie mogą się pochwalić zdolnością do empatii - uważają specjaliści z Uniwersytetu Michigan.

Empatia z pewnością ułatwia nam nawiązywanie relacji z ludźmi. Jeśli jesteśmy w stanie zrozumieć, jakie intencje przyświecają naszym bliźnim, mamy mniej problemów w kontaktach społecznych i szybciej jesteśmy w stanie porozumieć się w sytuacjach konfliktowych.

Po raz pierwszy w historii naukowcy postanowili zbadać zdolność do empatii w kontekście międzykulturowym. 

Dzięki szczegółowym danym zebranym poprzez internetową ankietę, którą wypełniło ponad 100 tys. dorosłych osób z 63 krajów świata, udało się sklasyfikować narody pod względem empatii okazywanej innym. Pod uwagę brano takie cechy jak:

  • kolektywizm
  • ugodowość
  • sumienność
  • poczucie własnej wartości
  • emocjonalność
  • samoocenę
  • zachowania prospołeczne zorientowane na udzielanie pomocy potrzebującym

Wyniki analizy uznano za sporą sensację. Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej okazali się bardziej empatyczni niż Amerykanie, a na samym końcu klasyfikacji uplasowało się aż 7 narodów z Europy Wschodniej.

Najmniejszą zdolnością do wczuwania się w emocje innych wykazali się Litwini. Niewiele lepiej potrafią to okazać Polacy. Wśród niechlubnej czołówki państw, których obywatele w najmniejszym stopniu potrafią okazywać empatię znalazła się jeszcze Estonia, Wenezuela, Bułgaria, Słowacja i Finlandia. 

Sprawdź: Czy jesteś empatyczny? (TEST)

Ranking najbardziej empatycznych narodów na świecie

mapa

źródło: Michigan State University

Jasne kolory wskazują najmniej empatyczne narody, a ciemne - te, które wykazują największą umiejętność wczuwania się w sytuację innych. 

W raporcie opublikowanym na łamach Journal of Cross-cultural Psychology nie wzięto pod uwagę większości krajów afrykańskich, Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej. 

Państwa, których mieszkańcy wykazują się największą zdolnością do empatii:

1. Ekwador

2. Arabia Saudyjska

3. Peru

4. Dania

5. Zjednoczone Emiraty Arabskie

6. Korea Południowa

7. USA

8. Tajwan

9. Kostaryka

10. Kuwejt

 źródło: Journal of Cross-cultural Psychology

Autorzy badania wyjaśniają, że empatia odgrywa ogromną rolę w życiu społecznym, dlatego warto przeprowadzać kolejne analizy pozwalające jeszcze dokładniej określić, które narody są w stanie przyjąć i zaakceptować punkt widzenia innych osób.

Ranking stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Michigan nie różnicował narodów w zależności od tego, komu są w stanie okazać empatię. Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę skłonność do ksenofobii, moglibyśmy uzyskać zupełnie inne wyniki.

Nowocześni egoiści czy samotność w sieci?

hands

fot. Pedro Hespanha, flickr.com, CC BY-ND 2.0

Z czego wynika brak zdolności do okazywania zrozumienia nastrojów i emocji innych ludzi? Naukowcy wskazują, że społeczeństwa żyjące w krajach wysoko rozwiniętych gospodarczo, mają coraz więcej problemów z nawiązywaniem trwałych i znaczących relacji z otoczeniem.

Mimo że mamy coraz więcej możliwości komunikowania się za pośrednictwem mediów lub portali społecznościowych, większość kontaktów ma charakter powierzchowny. Szybkie tempo życia sprawia, że w większym stopniu skupiamy się na sobie i swoich problemach. Mamy coraz mniej czasu, by poświęcić uwagę obcym ludziom.

Czy empatia może więc być paradoksalnie uznana za oznakę zacofania? Nic bardziej mylnego! Wysoka pozycja Danii - państwa uznawane za bardzo opiekuńcze w stosunku do swych obywateli - wskazuje, że narody gwarantujące swoim mieszkańcom duże prawa socjalne, są w stanie również bardzo dobrze prosperować na arenie międzynarodowej i osiągać wysoki status ekonomiczny.

Z czego może wynikać ograniczona zdolność do okazywania empatii? Badania opublikowane na łamach Social Cognitive and Affective Neuroscience wskazują, że farmaceutyki mające w składzie acetaminofen (m.in. Paracetamol i Tylenol) mogą nie tylko łagodzić nasz ból, ale też sprawiać, że jesteśmy mniej empatyczni.

Przeczytaj: Dlaczego popularne leki przeciwbólowe ograniczają naszą empatię?

Człowiek jak igła w stogu siana

Performance artystyczny wykonany przez znakomitą koreańską artystkę Kim Sooja pt. "A Needle Woman" ("Kobieta- igła") pokazał, w jaki sposób mieszkańcy 8 największych metropolii na świecie reagują na kobietę stojącą nieruchomo pośrodku chodnika.

Jak zachowują się przechodnie w Szanghaju, Tokio, w Dehli, Jerozolimie czy Meksyku? Niezwykły eksperyment wykazał, że w przeciwieństwie do zabieganego Nowego Jorku czy Londynu, najwięcej zainteresowania drugim człowiekiem okazują mieszkańcy Lagos - największego miasta w Nigerii w Afryce Zachodniej.

Może warto byłoby przeprowadzić podobny eksperyment na ulicach polskich miast?

Przeczytaj: Czy pomógłbyś na ulicy małemu uchodźcy?

offering-427297_1920

fot. niekverlaan, pixaby.com, CC0 Public Domain

______

Redakcja Radio Zet Zdrowie/π