Zamknij

Posiadanie dzieci sprawia, że stajemy się konserwatywni. To udowodnione

Alicja Bartosiak
13.09.2022 12:31

Masz dzieci? Możliwe, że zmienisz się w konserwatystę… Nowe badania dowiodły, że spadek dzietności przyczynia się do wzmocnienia postaw liberalnych w społeczeństwie i odwrotnie, im więcej dzieci, tym więcej konserwatystów wśród nas. W jaki sposób dzieci zmieniają nasze poglądy?

Jak wychowywanie dziecka wpływa na poglądy dorosłych? Badanie
fot. Shutterstock

Narodziny dziecka zmieniają całe nasze życie. I nie chodzi tu tylko o codzienne obowiązki. Wychowywanie dziecka wpływa też nasze postawy społeczne. W publikacji, która ukazała się niedawno w Proeedings od the Royal Society B przedstawiono wyniki nietypowego badania. Naukowcy sprawdzili, jaki jest związek między posiadaniem dzieci (lub staraniem się o nie) a poglądami rodziców. Pod lupę wzięto najważniejsze kwestie społeczne, takie jak aborcja, imigracja, seks czy bezpieczeństwo narodowe.

– Różnice w postawach w kwestiach społecznych, takich jak aborcja, imigracja i seks są ogromnie dzielące, a zrozumienie ich pochodzenia jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed naukami o zachowaniu człowieka.  Mamy dowody na to, że zarówno rodzicielstwo, jak i motywacja do sprawowania opieki rodzicielskiej są związane ze zwiększonym

konserwatyzmem społecznym na całym świecie – przekonują autorzy badań.

Jak dziecko zmienia poglądy dorosłych?

Badanie, któremu przewodniczył Nicholas Kerry z University of Pennsylvania objęło 2610 dorosłych z dziesięciu różnych krajów na świecie. Ankietowani odpowiadali na pytania, które dotyczyły ich motywacji do opieki nad dzieckiem oraz stopnia konserwatyzmu, jaki wyznają. Rodziców pytano o zdanie na temat małżeństw tej samej płci, seksu przed ślubem, prawa do aborcji. Najważniejszy wniosek, do jakiego doszli autorzy badań, jest następujący osoby posiadające dzieci oraz te zmotywowane do opieki nad nimi były bardziej konserwatywne niż ludzie bezdzietni.

Skłonności do konserwatyzmu wśród rodziców potwierdzono jeszcze badaniem, w którym wzięli udział studenci. Pokazywano im fotografie małych dzieci i pytano, które z nich najbardziej przypominają ich przyszłe potomstwo. Studenci mieli opowiedzieć również o swoich planach i marzeniach związanych z wychowywaniem dziecka. Okazało się, że osoby planujące dziecko w przyszłości miały zdecydowanie tradycyjne podejście, jeśli chodzi o ważne kwestie społeczne.

Dr Diana Burlacu z Newcastle University wyjaśnia,  że trudno powiedzieć, czy to rodzicielstwo sprawiło, że ludzie bardziej konserwatywni, czy po prostu konserwatywni dorośli częściej decydowali się na dziecko.

Źródło: theguardian.com