Pewność siebie w kontaktach z ludźmi. 5 podpowiedzi, jak to osiągnąć

25.02.2020
Aktualizacja: 25.02.2020 17:32
Jak osiągnąć pewność siebie?
fot. Shutterstock

Nikt nie rodzi się pewny siebie. Zanim zaczniemy dobrze się czuć, sami ze sobą musimy przejść pewną drogę osiągnięć, ale też porażek i rozczarowań. Prawidłowe zrozumienie pewności siebie to proces. Jak pomóc sobie i osiągnąć samoakceptację? Poznaj 5 kroków, które ci w tym pomogą. 

1.Zbuduj w sobie trwałe przekonania o sobie

Twoje przekonania powinny opierać się na przeżytych doświadczeniach, a także przypominać o możliwościach. Przykładem jest stwierdzenie: „Odważnie odnoszę sukcesy, bez względu na okoliczności”. To stwierdzenie mówi o zdolnościach do przezwyciężenia niepowodzeń i rozczarowań życiowych. Aby stworzyć silne, osobiste przekonania musisz:

  1. Poświęcić 10 minut na spisanie kluczowych wyzwań z twojego życia.
  2. Zastanów się nad tym, jak poradziłeś sobie z wyzwaniami.
  3. Poświęć 5-10 minut, aby wypowiedzieć je na głos.
  4. Wybierz stwierdzenie, które wzmacnia wiarę w swoje możliwości. 

Gdy zakończysz ten proces, zapamiętaj opracowanie przekonanie, napisz je na kartce i powieś w widocznym miejscu. Częste czytanie o swoich postępach zacznie tworzyć fundament pod długotrwałe zaufanie do swoich zdolności.

2.Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Im bardziej zwracasz uwagę na poziom swojej pewności siebie i pracujesz nad nią, tym bardziej pewny siebie się stajesz. Są rzeczy, w których wiesz, że jesteś już dobry, a w których nie. Musisz uwierzyć w posiadanie umiejętności, abyś mógł napędzać się do sukcesu. Wątpienie w siebie powstrzymuje cię przed próbowaniem. Uwierz, że możesz zrobić coś więcej, nawet jeśli wymaga to wielu prób. Musisz wzmocnić pewność siebie jak mięsień, w przeciwnym razie nie masz szansy, gdy życie uderzy cię niespodziewanym rozczarowaniem.

 3. Otocz się pewnymi siebie i kompetentnymi ludźmi  

Odzwierciedlasz zarówno osoby, z którymi spędzasz czas, jak i swoje otoczenie. Dlatego ważne jest, abyś spędzał czas z osobami, które przejawiają odwagę w działaniu i myśleniu. 

Obserwowanie, jak inni budują swoją pewność siebie, pomoże pogłębić ci twoją wiarę w siebie. Ich obecność będzie nie tylko przypomnieniem, jak być pewnym siebie w trudnych czasach, ale też przypomni, że nie jesteś sam w tej podróży.

 4.Śledź swoje osiągnięcia

W chwili wystąpienia wątpliwości, odezwać się może głośny i agresywny krytyk wewnętrzny. Może to doprowadzić do całkowitego ataku na twoje przekonania i pewność siebie. Na ogół jest tak, że doskonale pamiętamy to, co zrobiliśmy źle, a nie to, co dobrze.

Kiedy spisujesz swoje osiągnięcia, zawsze możesz odwołać się do nich w trudniejszych chwilach. To namacalne przykłady twoich umiejętności, odwagi i osiągnięć. Te przykłady są świetnymi podpowiedziami do ponownego połączenia się z pewnością siebie.

5. Doceniaj się każdego dnia

Budowanie wiary to długotrwały proces, a to może wielu zniechęcić. Ostatecznie to, co myślimy o sobie sami tworzy bazę pewności siebie. 

Pamiętaj, aby pracować nad tym codziennie ćwiczyć. Śledź swoje zwycięstwa, otaczaj się pewnymi siebie ludźmi i zbuduj swój fundament zaufania. Takie praktyki zapewnią ci pewność siebie, potrzebną do osiągnięcia tego, co jest możliwe każdego. 

Źródło: lifehack.org