Zamknij

Pandemia mogła zmienić Twoją osobowość. Naukowcy odkryli, w jaki sposób

03.10.2022 10:04

Chociaż cechy osobowości są stosunkowo odporne na presję środowiskową, naukowcy twierdzą, że ostatnie dwa lata pandemii nadszarpnęły osobowości młodych osób tak bardzo, jak dekada „normalnego” życia. Co się zmieniło?

Pandemia zmieniła osobowość wielu z nas: badanie
fot. Shutterstock

Niektóre cechy osobowości posiadamy przez całe życie. Niestety, trudne doświadczenia, które wywołują traumę i silny stres, mogą trwale wpłynąć na nasz charakter. Badanie opublikowane w piśmie  PLOS ONE, sugeruje, że pandemia COVID rzeczywiście wywołała znacznie większe zmiany osobowości, niż te, które mogłyby naturalnie wystąpić w tym okresie.

– Pandemia sprawiła, że trajektoria rozwoju osobowości zwłaszcza u młodych osób uległa zmianie – informują naukowcy z Florida State University College of Medicine

W obszernym badaniu wzięło udział ponad 7 tys. uczestników z USA w wieku od 18 do 109 lat. Byli oni oceniani przed pandemią (od 2014 roku), na początku pandemii (2020 rok) i później, w latach 2021-2022. Podczas badań uwzględniono pięcioczynnikowy model osobowości obejmujący neurotyczność, ekstrawersję, otwartość, ugodowość i sumienność.

Jacy jesteśmy po kilku latach pandemii? Zaskakujący wynik obserwacji

Odnotowano stosunkowo niewiele zmian między cechami osobowości sprzed pandemii z cechami osobowości w 2020 r. Zaobserwowano jedynie spadek neurotyzmu. Jednak, gdy porównano dane z lat 2021-2022 z cechami osobowości przed pandemią, zauważono spadek ekstrawersji, otwartości, ugodowości i sumienności.
Pandemia spowodowała, że wielu z nas jest bardziej świadomych jeśli chodzi o profilaktykę. Podczas tego trudnego okresu próbowaliśmy zadbać o aktywność fizyczną, hobby  i kontakty z innymi ludźmi, jednak te nawyki nie uchroniły nas przed konsekwencjami psychologicznymi.

Zmiany, które zaszły podczas pandemii, odpowiadały tym, które w normalnych okolicznościach zachodzą w ciągu blisko 10 lat. Takiego mechanizmu nie zaobserwowano w grupie starszych osób. Najbardziej narażeni są ludzie, którzy dopiero wchodzą w dorosłość.

– Przez pandemię młode dorosłe osoby stały się bardziej podatne na stres i wahania nastroju, mniej współpracujące i odpowiedzialne, a także mniej ufne. Nie wiadomo jednak jeszcze, czy zmiany te są trwałe. Dotychczasowe badania nie wykazały zależności pomiędzy kolektywnymi stresującymi wydarzeniami, takimi jak trzęsienia ziemi czy huragany, a zmianami dotyczącymi osobowości. Pandemia dotknęła jednak prawie każdego aspektu życia – komentują autorzy.

Źródło: theconversation.com