Zamknij

Oznaki wysokiego IQ widać gołym okiem. To optymistyczne

16.02.2022
Aktualizacja: 17.02.2022 00:51
Oznaki wysokiego IQ
fot. Shutterstock

Głupi, więc szczęśliwy? Jest wręcz odwrotnie. Polskie powiedzenie: „Cieszy się jak głupi do sera” w świetle badań psychologicznych wcale nie jest prawdziwe. Wykazano, że poczucie szczęścia jest właśnie związane z wysoką inteligencją.

  1. Szczęście ma związek z inteligencją. I na odwrót
  2. Wyższe IQ to większe zadowolenie z pracy, ale nie zawsze

W naszej kulturze osób szczęśliwych, zwłaszcza jeśli to okazują, nie uważa się zwykle za specjalnie inteligentne. To błąd, bo badania psychologiczne wykazały, że szczęście jest oznaką wysokiej inteligencji (IQ). To w sumie logiczne.

Szczęście ma związek z inteligencją. I na odwrót

Jeremy Dean, doktor psychologii z University College London i założyciel serwisu PsyBlog, opisuje wyniki badań, które dowodzą, że ludzie, którzy są zadowoleni ze swojego życia i pracy, osiągają lepsze wyniki w testach ogólnych zdolności umysłowych. Zadowolenie z życia jest jednym z dwóch głównych aspektów szczęścia, obok odczuwania pozytywnych emocji w konkretnym momencie.

Wyniki pochodzą z 33 badań przeprowadzonych na prawie 50 tysiącach osób.

Wyższe IQ to większe zadowolenie z pracy, ale nie zawsze

Naukowcy znaleźli jednak nie tylko związek między szczęściem a wyższym IQ. Badanie wykazało również, że wyższe IQ wiąże się z większą satysfakcją z pracy. Okazuje się, że inteligentne osoby zazwyczaj więcej zarabiają i mają bardziej wymagającą pracę. Chodzi o to, że skomplikowana praca jest dla nich bardziej satysfakcjonująca niż wykonywanie niezbyt trudnych zadań. Naturalne jest więc także to, że jeśli osoby o wysokim IQ nie mają w pracy większych wyzwań, ich poziom szczęścia spada.

– Inteligentni ludzie mogą być szczęśliwi zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym – to zależy od skomplikowania zadań i wyzwań, jakie mają, oraz od osiąganych dochodów – podsumowują autorzy badań.

– Stwierdziliśmy również, że inteligencja (IQ, określana też jako GMA general mental ability – ogólna zdolność umysłowa) i monotonia zadań wykonywanych w pracy oraz stałość wynagrodzenia mają negatywny związek z satysfakcją z pracy. Może to być wynikiem poczucia nudy i frustracji, którego doświadczają osoby o wysokim IQ przy „przeciętnie” skomplikowanych zadaniach i średnich zarobkach – dodają badacze.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PsyBlog