Zamknij

Osoby zdecydowane wcale nie podejmują lepszych decyzji niż inni. Ciekawe badanie

07.06.2022 08:55

Czy bycie zdecydowanym pomaga w życiu? Badanie wykazało, że ludzie, którzy szybko podejmują decyzję, nie zawsze wybierają dobrze. Na czym polegał eksperyment?

Czy bycie zdecydowanym ma wpływ na nasze życie? Ciekawe badanie
fot. Shutterstock

Dla niektórych z nas podjęcie najłatwiejszej decyzji wiąże się z ogromnym stresem. Może się zdarzyć, że nawet codzienny wybór ubrania czy zrobienie zakupów to duży problem. Są osoby, które od razu wiedzą, jakie danie wybrać w restauracji, a nawet najtrudniejsze decyzje przychodzą im szybko i łatwo. O ile każdy z nas zna kogoś zdecydowanego i pewnego swoich wyborów, niezdecydowanie również dotyczy wielu osób. Wojciech Zajkowski, polski badacz z Uniwersytetu Cardiff w Londynie, sprawdził, w jaki sposób bycie zdecydowanym wpływa na nasze doświadczenia. Wnioski są zaskakujące.

Na czym polegało badanie?

Zespół badaczy wykorzystał kwestionariusz, dzięki któremu dokładnie zaobserwowano codzienne wybory i zachowania uczestników badania. Pytano ich na przykład o to, czy szybko nudzą się po nauczeniu nowej gry. Osoby zorientowane na działanie są zdecydowane, elastyczne i skłonne do realizacji celów mimo przeciwności losu. Ci, którzy skupiają się na swoim stanie emocjonalnym, często mają trudności z zaangażowaniem się w swoje wybory. Przebadano łącznie 723 osoby, z których wybrano 60 najbardziej zorientowanych na działanie i 60 skupionych na swoich emocjach.  Uczestnicy przeszli przez zestaw zadań poznawczych, z wyborami niskiego ryzyka. Przetestowano na nich prostą percepcję (czy chmura kropek przesuwa się w lewo, czy w prawo) i preferencje (którą z dwóch przekąsek wolisz jeść).

Następnie między obiema grupami porównano następujące procesy poznawcze:

  • szybkość przetwarzania dowodów
  • ostrożność przy podejmowaniu decyzji (ile musimy wiedzieć, aby zobowiązać się do wyboru)
  • początkowe nastawienie (jak duży wpływ na wybór ma wcześniejsza wiedza)
  • wrażliwość metapoznawcza (możliwość dokładnej oceny poprawności swojego wyboru)
  • nastawienie metapoznawcze (jak pewni jesteśmy swojej decyzji)

Szybkie podejmowanie decyzji nie gwarantuje sukcesów

Badanie wykazało, że jedyna różnica między grupami, we wszystkich eksperymentach polegała na tym, że ludzie zorientowani na działanie byli bardziej pewni swoich wyborów. Nie oznaczało to jednak, że ich decyzje były lepsze. Grupa zorientowana na działanie była bardziej pewna siebie, mimo że w żaden sposób nie była lepsza, szybsza ani dokładniejsza. Badanie sugeruje, że niezdecydowani ludzie wcale nie są gorsi w dokonywaniu wyborów. Potrafią przetwarzać informacje i wykorzystywać wcześniejszą wiedzę tak samo skutecznie jak osoby zdecydowane, a mniejsza lub większa pewność co do dokonanego wyboru nie wpływa na ostateczny efekt.
Jedyna przeszkoda, jaka może utrudniać życie osobom niezdecydowanym, to mniejsza wiara w sukcesy. To, że jesteśmy niepewni słuszności swoich wyborów, sprawia, że dążenie do celów jest trudniejsze. Można to zauważyć na przykład w czasie przygotowań do ważnych egzaminów. Jeśli nie mamy pewności, że robimy postępy, znacznie zniechęca nas to do regularnego powtarzania. Nasze zaufanie do samych siebie, a także wiara we własne sukcesy jest niezwykle ważna w pokonywaniu codziennych trudności.

Źródło: theconversation.com