Zamknij

Jak rozpoznać wysoko wrażliwą osobę? Oto 24 oznaki, że jesteś WWO

22.08.2022
Aktualizacja: 25.08.2022 11:28

Osoby wysoko wrażliwe często określa się jako te, które „odczuwają za dużo i zbyt silnie”. Ma to swoje złe strony, bo może utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale są też plusy wysokiej wrażliwości. Jak rozpoznać osobę wysoko wrażliwą? Oto aż 24 oznaki z trzech kategorii.

Jak rozpoznać osobę wysoko wrażliwą?
fot. Schutterstock

Wysoko wrażliwe osoby (WWO) to ludzie, którzy wykazują dużą wrażliwość na różne rodzaje bodźców, co powoduje u nich silne reakcje fizyczne, psychiczne i emocjonalne. WWO może być zarówno introwertykiem, jak i ekstrawertykiem lub mieć cechy tych obydwu typów osobowości. Psycholożka Elaine Aron szacuje, że około 15-20 proc. ludzi jest wysoce wrażliwa.

Warto pamiętać, że wysoka wrażliwość nie jest zaburzeniem osobowości czy chorobą psychiczną, jest po prostu cechą osobowości, której nasilenie niekiedy może się zmniejszać.

Osoba wysoko wrażliwa – kim jest?

Wysoko wrażliwa osoba jest bardzo czuła na bodźce pochodzące z otoczenia – widoki, dźwięki czy zapachy może odczuwać silniej niż inni. Dźwięk, który jest ledwo zauważalny dla większości ludzi, może być przykry, a nawet bolesny dla WWO. Silne bodźce mogą jednak pochodzić nie tylko z zewnątrz, ale i z wewnątrz danej osoby, mogą być nimi emocje.

Bycie WWO często jest stresujące i powoduje niepokój, jest też wyzwaniem dla innych ludzi pozostających w związku z osobą wysoko wrażliwą. Istnieją również korzyści z posiadania tej cechy charakteru, zwłaszcza w odpowiednim środowisku lub przy wsparciu. Niektóre z nich to posiadanie bogatego życia wewnętrznego i większa empatia czy intuicja, a także lepsze zrozumienie pragnień i potrzeb innych osób.

Jak rozpoznać osobę wysoko wrażliwą?

Chociaż istnieje wiele pozytywnych aspektów bycia osobą wysoko wrażliwą, to poniższe cechy skupiają się na negatywnych aspektach tej cechu charakteru, które mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie, szczęście i sukces, a także komplikować relacje. Pogrupowano je w 3 kategorie. Jakie cechy ma WWO?

Kategoria I: wrażliwość na samego siebie

1. Często ma trudności z uwolnieniem się od negatywnych myśli i emocji.

2. Często odczuwa objawy fizyczne (np. ból głowy), gdy w ciągu dnia zdarzy się coś nieprzyjemnego.

3. Często miewa złe dni, które niekorzystnie wpływają na nawyki żywieniowe i/lub senne, np. je lub śpi za dużo lub za mało.

4. Często doświadcza napięcia lub niepokoju.

5. Ma tendencję do zadręczania się, gdy nie spełnia własnych oczekiwań.

6. Boi się odrzucenia, nawet w niezbyt ważnych sytuacjach.

7. Często porównuje siebie z innymi (na różnych polach: fizycznych, relacyjnych, społecznych, zawodowych, finansowych) i doświadcza negatywnych uczuć, jeśli porównanie wypada niekorzystnie dla niej.

8. Często odczuwa gniew lub urazę z powodu sytuacji życiowych lub społecznych, które wydają się jej niesprawiedliwe, obciążające lub irytujące.

Kategoria II: wrażliwość na punkcie innych

9. Często myśli/przejmuje się tym, co myślą inni.

10. Ma tendencję do brania wszystkiego do siebie.

11. Trudno jest jej zapomnieć nawet drobne nieprzyjemności wynikające z kontaktu z innymi ludźmi.

12. Łatwo ją zranić.

13. Często ukrywa negatywne uczucia, uważając, że są zbyt silne, burzliwe lub wstydliwe, by się nimi dzielić.

14. Negatywne emocje często trzyma w sobie lub przeciwnie, właśnie intensywnie omawia je z innymi.

15. Ma trudności z przyjęciem krytycznej informacji zwrotnej, nawet jeśli jest ona udzielana w sposób rozsądny i konstruktywny.

16. Często ma wrażenie, że ludzie ją oceniają, nawet jeśli nie ma na to mocnych dowodów.

17. Często przesadnie reaguje na rzeczywiste lub domniemane obelgi i prowokacje.

18. Często czuje się niezręcznie w grupie i nie potrafi być sobą.

19. Czuje się niepewnie w sytuacjach intymnych: nadmiernie martwi się o aprobatę partnera, nieracjonalnie obawia się bycia ocenianym lub odrzuconym.

Kategoria III: wrażliwość na otoczenie

20. Czuje się nieswojo w tłumie, w pomieszczeniu pełnym rozmawiających ludzi lub gdy zbyt wiele rzeczy dzieje się jednocześnie.

21. Czuje się nieswojo w jasno oświetlonym pomieszczeniu, gdy jest głośno lub czuć niektóre silne zapachy.

22. Żywo reaguje na nagłe hałasy, szybki ruch lub inne nieprzyjemne niespodzianki.

23. Często się denerwuje, gdy ogląda lub czyta negatywne wiadomości w mediach. Nie lubi szokującej rozrywki, np. przerażających lub brutalnych audycji, filmów czy programów.

24. Często czuje się nieszczęśliwa, gdy śledzi posty innych osób na portalach społecznościowych.

Powyższych oznak może od czasu do czasu doświadczać wiele osób, które nie są wysoko wrażliwe, podczas gdy WWO doświadczają ich silnie i często. Niektóre z nich mogą być bardzo wrażliwe tylko na jeden lub dwa bodźce, podczas gdy inne mogą silnie doświadczać wielu objawów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: Psychology Toaday / Medical News Today