Leworęczność ma więcej wspólnego z naszym kręgosłupem niż z mózgiem

Monika Piorun
07.03.2017 17:59
Leworęczność ma więcej wspólnego z naszym kręgosłupem niż z mózgiem
fot. Leworęczni

Co łączy Alberta Einsteina z Osamą bin Ladenem lub Napoleona Bonaparte z Leonardem da Vinci? Źródła historyczne podają, że wszyscy z nich byli leworęczni. Przez lata podejrzewano, że cecha ta odpowiada za wyjątkowe predyspozycje obdarzonych nią ludzi. Teraz naukowcom udało się udowodnić, że o tym, czy będziemy posługiwali się sprawniej lewą ręką decydują geny ulokowane w rdzeniu kręgowym.

Około 12 proc. ludzi na świecie jest leworęcznych. Statystyki te nie zmieniają się od lat - zupełnie odwrotnie niż społeczna akceptacja tego zjawiska. W wielu środowiskach dzieci, które od małego wolały posługiwać się lewą ręką zamiast prawej, były obiektem drwin i żartów swoich kolegów. Zdarzało się, że nawet sami rodzice woleli, by ich pociechy były takie jak reszta populacji, w której dominują praworęczni.

Zobacz także

Na Bliskim Wschodzie, gdzie lewa ręka od zawsze była uważana za nieczystą, podanie jej na powitanie oznacza obrazę. Wedle panujących tam zwyczajów można się nią co najwyżej posługiwać w toalecie, ale wykorzystywanie jej w innych sytuacjach traktowano zwykle w kategoriach zniewagi. Nie powinno się nią nawet jeść. Prawi i sprawiedliwi od zarania dziejów używają podczas posiłków (często pozbawionych sztućców) prawej ręki, która zgodnie z tradycją przeznaczona jest dla Allaha. Podobne zwyczaje można spotkać również w Azji i niektórych krajach Afryki.

W naszym kręgu kulturowym, negatywne podejście do leworęcznych zmieniło się wraz z upowszechnieniem informacji o tym, jak wiele znamienitych postaci było obdarzonych tą cechą. Szacuje się, że co piąty amerykański prezydent był "mańkutem".

Zobacz także

Od 1974 roku do praworęcznych zaliczał się tylko: Jimmy Carter, George W. Bush oraz niedawno wybrany Donald Trump. Leworęczna była też jedna czwarta załogi Apollo.

W ostatnich latach leworęczność była już utożsamiana z pozytywnymi cechami, do których zaliczano: zdolności przywódcze, ambicję, umiejętność logicznego myślenia czy kreatywność. Wśród ludzi, którzy sprawniej posługiwali się lewą ręką, było bowiem wielu światowej sławy artystów, pisarzy, muzyków czy polityków. Czym uwarunkowane jest to, że niektórzy ludzie rodzą się leworęczni?

Leworęczność zależy od genów w rdzeniu kręgowym

hands-up
fot. pixaby.com, CC0 Public Domain

Kilka lat temu naukowcom udało się wyodrębnić geny odpowiedzialne za to, że niektórzy z nas posługują się sprawniej lewą a nie prawą ręką. Badacze z Uniwersytetu w Oksfordzie, St. Andrews oraz z Instytutu Maksa Planca w Holandii udowodnili, że za leworęczność odpowiada gen PCSK6, związany z asymetrią naszego ciała (czyli tym, że niektóre organy ulokowane są po prawej lub po lewej stronie).

Psycholodzy z Uniwersytetu St. Lawrence przekonywali natomiast, że gen ten może mieć wpływ na wykształcenie się specyficznych cech umysłowych wśród osób posługujących się lewą ręką. Choć od dawna wiadomo, że nie są one bardziej inteligentne niż reszta populacji, to jednak według statystyk częściej zdarzają się wśród nich osoby z wysokim IQ (powyżej 140 punktów). 

Zobacz także

Niestety nie ma to nic wspólnego tym, jak funkcjonuje mózg u leworęcznych. Geny odpowiedzialne za tę cechę rozwijają się już na etapie płodowym, pomiędzy 8 a 12 tygodniem ciąży. Już w 13. tygodniu płód przebywający w łonie matki wykazuje tendencję do tego, by ssać prawy albo lewy kciuk.

Badania międzynarodowego zespołu ekspertów pod kierunkiem dra Sebastiana Ocklenburga z Uniwersytetu Ruhr w Bochum wykazały, że za to, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni odpowiadają geny ulokowane w naszym rdzeniu kręgowym. To one odpowiadają za interpretowanie komend płynących z kory ruchowej do tej części kręgosłupa, która jest odpowiedzialna za przekazywanie impulsów elektrycznych do naszych kończyn górnych i dolnych. Powstająca tam asymetria ma wpływ na to, którą ręką lub nogą będziemy się sprawniej posługiwać. Według naukowców mogą na nią wpływać różne czynniki środowiskowe, do których dochodzi na etapie płodowym oraz cechy dziedziczone po naszych przodkach. 

Procesy zachodzące pomiędzy poszczególnymi półkulami mózgu nie są jednak odpowiedzialne za to, którą ręką będziemy się posługiwać. Decydujące znaczenie mają geny ulokowane w rdzeniu kręgowym.

źródło: Science Daily

Które sławne osoby można zaliczyć do grona leworęcznych? Sprawdź listę najpopularniejszych z nich

Zagłosuj

Którą ręką posługujesz się sprawniej?

Liczba głosów:

______

Redakcja zdrowie.radiozet.pl/π