Zamknij

Nuda: skąd się bierze? Jak wpływa na człowieka?

17.02.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 05:17

Nudzić się rzecz ludzka, ważne, by nie robić tego zbyt często. Naukowcy przekonują, że nuda, szczególnie przewlekła, szkodzi człowiekowi. Wpływa na ludzkie wybory, może zwiększać ryzyko wypadków, obniżać samopoczucie, a nawet zwiększać ryzyko nałogów. Dowiedz się, dlaczego się nudzimy. Jak przerwać nudę?

Znudzony mężczyzna
fot. Shutterstock

Nuda to negatywny stan emocjonalny. To stan wewnętrznej pustki, spowodowany jednostajnością, brakiem zmiany otoczenia, brakiem bodźców, a czasami chorobą. Nudzić się można z wielu powodów. Nudzimy się w poczekalni, czekając na wizytę u lekarza, nudzimy się w autobusie, wracając z pracy do domu, oglądając nieciekawy film. Jednostajne, przedłużające się czynności lub sytuacje nudzą szybko, a to wpływa niestety na postępowanie człowieka. 

O nudzie można mówić jako o braku zainteresowania i obojętności. Nudę traktuje się jako odmianę frustracji lub stresu. Zwykle bagatelizujemy jej znaczenie, ale przewlekła nuda może mieć tragiczne skutki. Naukowcy twierdzą, że nuda może prowadzić do poważnych wypadków przy pracy. Ma również związek z kontrolą impulsów, może wpływać na przejadanie się nadużywanie alkoholu.

Jak twierdzą zajmujący się nią specjaliści z kanadyjskiego York University, nudzimy się, gdy mamy trudności w skupieniu uwagi na bodźcach pochodzących z naszego wnętrza, czyli na myślach i emocjach lub bodźcach z otoczenia, wymaganych do uczestniczenia w angażującej aktywności.

Znudzeni inaczej głosują

Zespół badaczy z  King's College London odkrył, że nuda znacząco wpływa na zapatrywania polityczne. Eksperymenty z udziałem ponad tysiąca ochotników pokazały, że u osób znudzonych (poddających się nudzie) poglądy polityczne przesuwają się w kierunku skrajności.

Naukowcy twierdzą, że radykalizacja poglądów wiąże się z poszukiwaniem przez znudzone osoby formy działania, które nada ich życiu sens.

Znudzeni gorzej jedzą

Kto się nudzi ten kiepsko je. Chociaż brzmi to nieprawdopodobnie, to wyniki badań pokazują, że osoby znudzone odżywiają się gorzej niż osoby, które nie poddają się nudzie. Naukowcy z University of Central Lancashire przeprowadzili dwa eksperymenty z kwestionariuszami, nudnymi zadaniami i filmami oraz różnego typu przekąskami. Efekt? Znudzone osoby wyraźnie częściej sięgały po niezdrowe smakołyki.

- Wyniki te zgadzają się z wcześniejszymi badaniami sugerującymi, że pożądamy tłustych i słodkich potraw, kiedy się nudzimy. To wspiera teorię, według której nuda wiąże się z niższym poziomem stymulującej mózg substancji - dopaminy. Badanie wskazuje, że ludzie starają się jej poziom podnieść, jedząc tłuszcz i cukier, jeśli nie mogą pokonać nudy w inny sposób - wyjaśnia autorka eksperymentów dr Sandi Mann.

Znudzeni ,,skubią''

Naukowcy z University of Montreal zauważyli, że osoby, których częściej dopada frustracja, zniecierpliwienie i nuda, mają większe ryzyko pojawienia się niebezpiecznych, kompulsywnych zachowań, takich jak skubanie skóry (dermatillomanią).

- Chroniczne wyrywanie włosów, skubanie skóry, obgryzanie paznokci i inne, podobne przyzwyczajenia znane są jako powtarzające się zachowania skoncentrowane na ciele. Choć zachowania te mogą spowodować udrękę, wydaje się także, że zaspokajają jakiś przymus i dostarczają pewnego uspokojenia - wyjaśnia dr Kieron O'Connor, który zauważył powiązanie takich zachowań z nudą i frustracją.

Zdaniem badaczy osoby z tymi powtarzalnymi zachowaniami mogą być perfekcjonistami, co oznacza, że nie potrafią się zrelaksować i wykonywać różnych zadań w normalnym tempie. Z tego powodu są podatne na frustrację, zniecierpliwienie i brak satysfakcji, kiedy nie osiągają swoich celów. Doświadczają także więcej nudy.

Jak przestać się nudzić?

Ulgę mogą przynieść proste czynności, takie jak czytanie książki czy przygotowanie listy zakupów. W czasie wywołujących nudę eksperymentów część dobrze radzących sobie ochotników nuciła piosenki.

Aby przerwać nudę należy zacząć robić coś, co angażuje, skupia uwagę. Czasami czytanie gazety, słuchanie audycji radiowej lub zwykła rozmowa pomagają pozbyć się tego negatywnego stanu.

Na przewlekłą nudę pomagają zajęcia - śpiew, taniec, siłownia, a nawet internetowy kurs językowy. Warto podjąć wyzwanie i nie dać się nudzie. Zdarza się, że to uczucie wzmaga kreatywności i zmusza do głębszych przemyśleń, ale najczęściej nuda jest po prostu dla człowieka szkodliwa. 

Źródło: zdrowie.pap.pl