Zamknij

Ustalono nowe typy osobowości! 4 kategorie, które najlepiej nas klasyfikują

Monika Piorun
21.09.2018 15:50

To może być największa zmiana od czasów Hipokratesa, który dzielił ludzi na choleryków, sangwiników, melancholików i flegmatyków. Zdaniem amerykańskich psychologów tradycyjny podział osobowości lepiej odwzorowują 4 typy, które wyłonili po przebadaniu ponad 1,5 mln internautów z różnych krajów świata. Sprawdź, który z nich najlepiej do Ciebie pasuje!

4 nowe typy osobowości, temperament, nowa klasyfikacja osobowości, psychologia, psychika
fot. Shutterstock

4 nowe typy osobowości 

Przeciętny, wycofany, wzorowy i egocentryczny – takie typy osobowości zdaniem naukowców z Northwestern University obecnie najlepiej odwzorowują ludzką naturę. Do takich wniosków psychologowie doszli po przeanalizowaniu ponad 1,5 mln respondentów. Opracowany przez nich algorytm pozwolił na to, by z ogromnej bazy danych wyodrębnić najczęściej powtarzające się schematy. Wyniki przełomowych badań zostały opublikowane na łamach prestiżowego "Nature Human Behaviour".

Zdaniem naukowców większość powszechnie dostępnych testów psychologicznych zawiera ten błąd, że każe identyfikować się nam z określonymi cechami. Problem polega na tym, że zwykle ludzie nie zdają sobie do końca sprawy z tego, jacy są w rzeczywistości a ich odpowiedzi są tylko ich własnym wyobrażeniem na swój temat.

Amerykanie postanowili więc poprosić uczestników badań o to, by wypełnili kilka powszechnie znanych kwestionariuszy osobowości (m.in. John Johnson's IPID_NEO, myPersonality i BBC Big Personality), które zawierają od 44 do 300 różnych stwierdzeń, z jakimi w różnym stopniu można się utożsamiać.

Udzielone odpowiedzi przeanalizowano za pomocą tzw. algorytmów uczenia maszynowego. Na podstawie szczegółowej analizy zbiorów danych wyłoniono 4 najczęściej powtarzające się typy osobowości, które można rozróżnić na podstawie 5 takich cech jak: neurotyczność, ekstrawersja, otwartość, ugodowość i sumienność

TYP PRZECIĘTNY to najczęściej spotykany typ osobowości, który cechuje wysoki poziom neurotyczności i skupienia na sobie (ekstrawersji), ale stosunkowo niska otwartość na nowe doświadczenia. Takie osoby raczej nie lubią się wyróżniać z otoczenia. Typ ten dominuje zwłaszcza wśród kobiet.

TYP WYCOFANY wykazuje się rezerwą w stosunku do otoczenia, ale jest stabilny emocjonalnie, stara się żyć w zgodzie z innymi i sumiennie wykonywać swoje zadania. Nie jest szczególnie ekstrawertyczny, nie cechuje go też zbytnia otwartość na otoczenie ani przesadna neurotyczność.

TYP WZOROWY chce być wzorem do naśladowania dla innych i liderem, który zawsze stara się dać dobry przykład dla otoczenia. Jest odpowiedzialny, niezawodny i otwarty na nowe pomysły. Stara się traktować innych z szacunkiem. Charakteryzuje się niskim poziomem neurotyczności. Unika niegrzecznych zachowań i nie stara się prowadzić do konfliktów. Co ciekawe, wraz z wiekiem wzrasta prawdopodobieństwo, że będziemy dążyć do tego, by wykazywać cechy wzorowego typu osobowości. Według psychologów w tej grupie dominują zwłaszcza panie.

TYP EGOCENTRYCZNY (skupiony na sobie) ma bardzo wysoki poziom ekstrawersji, ale jego poziom otwartości, ugodowości i sumienności jest niższy od przeciętnego. Do tej grupy najczęściej zalicza się nastoletnich chłopców. Bardzo rzadko takie cechy wykazują zaś kobiety. W wieku dojrzałym odsetek egomaniaków staje się coraz mniejszy. Im więcej mamy lat, tym mniej jesteśmy neurotyczni, wykazujemy się zaś większą sumiennością, tolerancyjnością i skłonnością do kompromisu. Ci, którym to nie przechodzi, zostają... politykami – ironizują autorzy nowej klasyfikacji typów osobowości.

W jaki sposób naukowcy opracowali nowe typy ludzkiej osobowości? Sprawdźcie, co sami mówią o tym, co udało się im zaobserwować!

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

4 osobowości, 5 cech charakteru

Psychologowie wyłonili powyższe 4 typy osobowości w oparciu o 5 podstawowych cech charakteru takich jak:

NEUROTYCZNOŚĆ – skłonność do odczuwania negatywnych emocji, gniewu, zmartwienia i smutku oraz wykazywanie wysokiej wrażliwości interpersonalnej.

EKSTRAWERSJA – tendencja do przejmowania dominującej roli w otoczeniu, towarzyskość, skłonność do gadatliwości i radosnego nastawienia do otoczenia. 

OTWARTOŚĆ – empatia i liczenie się ze zdaniem innych ludzi, docenianie nowych idei i pomysłów.

UGODOWOŚĆ – nastawienie na współpracę zamiast wyrażania własnych opinii i wyborów.

SUMIENNOŚĆ – ostrożność, przestrzeganie zasad, punktualność, nastawienie na poświęcenie i ciężką pracę.

Teraz naukowcy chcą się skupić na wykorzystaniu nowego podziału typów osobowości w praktyce, np. jako narzędzia pomocnego podczas rekrutacji nowych pracowników firm i korporacji czy do tworzenia lepiej dopasowanych algorytmów używanych w różnych serwisach matrymonialnych czy towarzyskich. Badacze chcą też sprawdzić, w jaki sposób różne typy osobowości radzą sobie z osiąganiem sukcesu w życiu prywatnym i zawodowym.

Jaki masz temperament? [QUIZ]

Przejawiasz cechy wesołego sangwinika, depresyjnego melancholika, spokojnego flegmatyka czy nerwowego choleryka? Sprawdź jakie zachowania najbardziej do Ciebie pasują!

loader
Rozwiąż quiz

Jaki masz temperament?

childhood
fot.
fot. Ross Gfiff, flickr.com, CC BY 2.0

W dzieciństwie:

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Nature Human Behaviour/TIME/Nortwestern University

___________

zdrowie.radiozet.pl/π