Nogi i stopy – najszczersze części naszego ciała. O czym świadczy ich ułożenie?

12.06.2020
Aktualizacja: 12.06.2020 12:03
Mowa ciała nóg - o czym świadczy ich ułożenie?
fot. Shutterstock

Czy wiesz, że stopy zostały uznane przez ekspertów mowy ciała za najbardziej szczerą część naszego ciała? Ludzie uczą się panować nad mimiką twarzy, ciała, ale nie panują nad stopami i dlatego bardzo wiele informacji można z nich wyczytać, m.in. czy ktoś jest znudzony rozmową z nami. 

Richard Webster, ekspert mowy ciała, w swojej książce "Współczesna mowa ciała" tłumaczy, o czym może świadczyć skrzyżowanie nóg, założenie jednej na drugą lub potrząsanie stopą. 

Gwałtowny ruch nóg lub stóp – co to znaczy?

Potrząsanie nogą lub stopą jest oznaką zniecierpliwienia oraz chęcią przyspieszenia tempa rozmowy. Częste ruchy stóp mogą również świadczyć o dyskomforcie oraz niepokoju. Niekiedy niepokój jest przejawiany nieświadomym podnoszeniem lub opuszczaniem palców u stóp.
Natomiast powtarzające się postukiwanie nogą w podłogę jest oznaką nudy oraz tego, że nasz rozmówca podświadomie odlicza czas do końca rozmowy. Zdaniem ekspertów mowy ciała, częste ruchy stóp mogą świadczyć też o tym, że nasz rozmówca ma coś do ukrycia lub kłamie (zwłaszcza, gdy stara się stopy ukrywać pod biurkiem lub stołem).
Podrygiwanie nóg oraz stóp (tak jakby nasz rozmówca chciał zacząć skakać lub tańczyć) może świadczyć o podekscytowaniu, radości. Podskakiwanie podczas chodzenia jest oznaką radości. 

Skrzyżowanie nóg – co to znaczy?

Krzyżowanie nóg to bardzo często przybierana pozycja. Osoby, które czują się swobodnie i bezpiecznie, bardzo często wyciągają nogi i krzyżują je na wysokości kostek. Ta postawa świadczy o tym, że ktoś jest zrelaksowany i czuje się swobodnie.
Inaczej jest w przypadku osób, które stoją lub siedzą, ale ich nogi, choć skrzyżowane na wysokości kostek są sztywne i spięte. Taka postawa oznacza barierę, którą stawia nasz rozmówca. Taka osoba najczęściej jest negatywnie nastawiona.
Osoby, które mają mocno splątane nogi wokół kostek lub nogi krzesła, manifestują w ten sposób swój niepokój, obawę lub zmartwienie. Im bardziej nogi są skrzyżowane, tym bardziej taka osoba przyjmuję postawę defensywną.

Założenie nogi na nogę – o czym to świadczy?

Założenie nogi na nogę jest gestem bardzo lubianym, zwłaszcza przez kobiety. Ten gest jest efektem wygody, dobrego samopoczucia, czasem chęci podkreślenia swojej kobiecości (mężczyźni uważają, że tak ułożone kobiece nogi są bardzo pociągające). Noga, która znajduje się na górze dociska dolną kończynę, co sprawia, że skóra wydaje się być ujędrniona i młodsza.
Jednak w niektórych przypadkach takie ułożenie ciała może świadczyć o tym, że nasz rozmówca chce trzymać inne osoby z daleka od siebie. Jeśli ktoś będzie siedział z założonymi nogami i nieustannie delikatnie będzie podrygiwał górną kończyną, może nam delikatnie dawać do zrozumienia, że jest znudzony.
Zgięcie nogi w kolanie i oparcie o nie kostki drugiej nogi jest gestem wskazującym na pewności siebie i świadczy o chęci dominacji i sprawowania kontroli. Tę pozycję bardzo często przyjmują mężczyźni.

Potrząsanie stopą – co to znaczy?

Jak już pisałam wcześniej, potrząsanie stopą może być przejawem niepokoju. Jeśli ktoś rytmicznie stuka stopą, oznacza to, że chce wyjść, odejść.

Czy wiesz, że:

  1. Ludzie nieświadomie odwracają cię w kierunku rzeczy, które lubią lub których oczekują. Na przykład osoby, które będą chciały wyjść z pomieszczenia będę miały podświadomie ustawiać przynajmniej jedną stopę w kierunku drzwi wyjściowych.
  2. Kiedy dwie osoby się spotykają, początkowo ich stopy mogą nie wskazywać na tę drugą osobę, ale wraz z biegiem rozmowy będą się nieświadomie ustawiać naprzeciw siebie. Jeśli to nie nastąpi, może to oznaczać, że porozumienie nie zostało nawiązane lub jedna ze stron gdzieś się spieszy.
  3. Gdy do dwóch rozmawiających osób dołączy trzecia, to po stopach dwóch pozostałych można sprawdzić, czy została przyjęta do konwersacji, czy też nie. Jeśli rozmówcy cieszą się z jej przybycia, ich stopy powinny lekko się obrócić w jej stronę. To jest gest przyjaznego powitania.
  4. Po stopach można zauważyć, kto jest włączony lub wyłączony z grupy znajdujących się wokół siebie osób. Jeśli stopy wszystkich osób są zwrócone do środka grupy, oznacz to, że wszyscy jej członkowie są w harmonii ze sobą.

Źródło: "Współczesna mowa ciała" Richard Webster