Zamknij

Niezdiagnozowana trauma może zrujnować życie. 5 symptomów

04.10.2022
Aktualizacja: 04.10.2022 09:15

Jeżeli od wielu lat zmagasz się z tymi samymi objawami i nic Ci nie pomaga, możliwe, że przyczyna problemów tkwi głębiej i nawet nie pamiętasz, co doprowadziło do takiego stanu. Jak rozpoznać niezdiagnozowaną traumę?

Jak rozpoznać traumę? 5 objawów
fot. Shutterstock
  1. Utknięcie w jednym miejscu w życiu, brak motywacji
  2. Złe samopoczucie (mimo stosowania diety i dbania o aktywność fizyczną)
  3. Lęk bez wyraźnego powodu
  4. Wchodzenie w toksyczne relacje
  5. Choroby przewlekłe

Trauma to uraz psychologiczny wywołany działaniem zagrażających zdrowiu i życiu czynników zewnętrznych, prowadzący do głębokich zmian w funkcjonowaniu człowieka. Konsekwencją takiego urazu może być zespół objawów, które powodują trudności w powrocie do normalnego funkcjonowania. Prawdopodobieństwo, że przynajmniej raz w życiu zetkniemy się z wydarzeniem traumatycznym, jest wysokie. Około 80 proc. populacji jest narażone na traumę. Szczególnie zagrożeni są pracownicy służb ratunkowych, lekarze. Jednak trauma nie zawsze jest wynikiem tragicznego, gwałtownego wydarzenia. Zdarza się, że wywołują ją osobiste, trudne przeżycia (dla każdego oznacza to coś innego). Organizm, który walczy z traumą, potrzebuje bardzo dużo sił, dlatego możemy przez lata czuć się wyczerpani, zmęczeni. Nieuświadomiona, niezdiagnozowana trauma jest czynnikiem powodującym rozwój wielu zaburzeń psychicznych.
Jak rozpoznać, że zmagasz się z traumą? Najważniejsze objawy, to:

Utknięcie w jednym miejscu w życiu, brak motywacji

Czujesz, że Twoje życie nie daje Ci satysfakcji, a jednocześnie nie potrafisz nic zmienić. Masz problem ze znalezieniem motywacji do najprostszych czynności. To może oznaczać, że Twój organizm cały czas jest w trybie przetrwania i zużywasz energię na radzenie sobie ze skutkami traumatycznych przeżyć.

Złe samopoczucie (mimo stosowania diety i dbania o aktywność fizyczną)

Jeżeli starasz się dobrze jeść, wysypiasz się, dbasz o ruch, a mimo to nie masz na nic siły i tyjesz, oznacza to, że Twoje ciało cały czas się stresuje. Zestresowany organizm nie jest w stanie skupić się na trawieniu, które wymaga dodatkowej energii, stąd dodatkowe kilogramy i zmęczenie.

Lęk bez wyraźnego powodu

Umysł i ciało ciągle czują objawy związane z wydarzeniem/zagrożeniem, które wywołało nieprzepracowaną traumę. Przez to możemy zmagać się z nawracającymi atakami paniki, niewyjaśnionym lękiem. Organizm w ten sposób chce się pozbyć złych wspomnień.

Wchodzenie w toksyczne relacje

Trudności w obiektywnej ocenie sytuacji i podświadome szukanie ryzykownych kontaktów, które nas krzywdzą, może być objawem traumy związanej z doświadczeniami w dzieciństwie.

Choroby przewlekłe

Nieleczona trauma zatruwa organizm od środka i powoduje szereg objawów somatycznych (m.in. bóle brzucha, bóle głowy, zaburzenia snu). U osób z traumą może wystąpić depresja, IBS, zaburzenia autoimmunologiczne. Straumatyzowany organizm jest całkowicie rozregulowany.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl, instagram.com/healme.psychologia.traumy