Zamknij

Skąd bierze się uczucie niepokoju i jak się po pozbyć?

Marta Wilczkowska
01.01.2021
Aktualizacja: 01.01.2021 20:29
Skąd bierze się uczucie niepokoju i jak się po pozbyć?
fot. Shutterstock

Wewnętrzny niepokój utrzymujący się przez długi czas może być związany z groźnymi schorzeniami natury psychologicznej. Jak sobie z nim radzić?

Niepokój to dość specyficzne uczucie, które może pojawiać się zarówno w stresujących sytuacjach, jak i w trudnym momencie życia. Każdy musi się z nim zmierzyć. Problem pojawia się, jednak kiedy uczucie niepokoju utrzymuje się przez długi czas. Wówczas może wiązać się ono z problemami psychicznymi danej osoby. Na jakie schorzenia natury psychologicznej wskazuje ciągły niepokój?

Zobacz także:  Depresja lękowa – gdzie doszukiwać się jej przyczyn?

Niepokój – co to?

Niepokój trudno jest jednoznacznie określić czy zdefiniować. Jest to uczucie pojawiające się w różnych, trudnych i stresujących sytuacjach. Osoba, której towarzyszy ciągły niepokój, sama ma niejednokrotnie problem z określeniem swojego samopoczucia. Jest to bowiem specyficzny stan emocjonalny, który charakteryzuje się m.in. brakiem poczucia bezpieczeństwa oraz odczuwaniem dyskomfortu psychicznego.

Ciągle odczuwany wewnętrzny niepokój może powodować takie objawy, jak ból w klatce piersiowej czy drżenie rąk. Niepokój mogą odczuwać osoby w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i starsi.

Dolegliwość ta często jest ignorowana. Dzieje się tak, ponieważ niepokój często nie daje żadnych fizycznych objawów, jednak znacząco wpływa na samopoczucie. Przewlekłego uczucia niepokoju nie należy lekceważyć, ponieważ może ono wynikać z poważnych zaburzeń stanu zdrowia pacjenta.

Niepokój – przyczyny

Nie każda osoba odczuwająca niepokój cierpi na zaburzenia natury psychologicznej. Niepokój, podobnie jak stres, sam w sobie nie jest niezdrowy. Może się on pojawić, kiedy dana osoba jest przepracowana, ma dużo obowiązków, czy musi zmierzyć się z nową sytuacją. Problem pojawia się wtedy, kiedy uczucie niepokoju utrzymuje się przez długi czas.

Podłoża ciągle odczuwanego niepokoju należy doszukiwać się w psychice pacjenta. Niepokój towarzyszy takimi problemom psychiatrycznym, jak zaburzenia lękowe. Innym schorzeniem, które objawia się uczuciem niepokoju, są zaburzenia nastroju oraz zaburzenia depresyjne.

Lekceważone uczucie niepokoju uniemożliwia normalne funkcjonowanie i może prowadzić do takich chorób, jak depresja.

Zobacz także:  Dysmorfia – co to takiego i jakie są jej przyczyny?

Niepokój – objawy

Niepokój połączony z innymi dolegliwościami natury zarówno psychologicznej, jak i fizycznej, może utrudniać normalne funkcjonowanie.

Objawami, które towarzyszą niepokojowi, mogą być:

  • zaburzenia koncentracji
  • utrata energii
  • drażliwość
  • nadmierne zamartwianie się
  • zawroty głowy
  • nadmierna potliwość
  • wahania nastroju
  • zaburzenia snu
  • zaburzenia apetytu
  • apatia i anhedonia

Jeśli powyższe objawy towarzyszą ciągłemu uczuciu niepokoju, nie można ich ignorować. Mogą bowiem wynikać z zaburzeń nerwicowych bądź afektywnych. Są one poważnymi dolegliwościami wymagającymi specjalistycznego leczenia.

Niepokój – jak sobie z nim poradzić?

Jeśli niepokój pojawia się jedynie w stresujących sytuacjach, jest to całkowicie normalne. Wówczas, aby go zniwelować, można wykorzystać techniki relaksacyjne takie, jak joga. Każda osoba musi znaleźć swój własny, złoty środek pomiędzy obowiązkami a relaksem.

Z kolei, kiedy niepokój jest jednym z symptomów poważnych zaburzeń psychicznych, należy udać się do specjalisty. Aby leczenie było skuteczne, należy najpierw zdiagnozować przyczynę złego samopoczucia, a to jest w stanie zrobić psycholog lub psychiatra. Skuteczną metodą leczenia w tym przypadku będzie psychoterapia bądź farmakoterapia.

Zobacz także:  Depresja u dzieci – jak sobie z nią poradzić?