Zamknij

Niedojrzałość emocjonalna może dotyczyć także ciebie. Jak wygląda leczenie?

Marta Wilczkowska
20.12.2020
Aktualizacja: 20.12.2020 16:28
Niedojrzałośc emocjonalna objawy
fot. Shutterstock

Niedojrzałość emocjonalna to sytuacja, w której dorosła osoba myśli w sposób właściwy dla dziecka, nie rezygnując z typowych dla wieku dziecięcego marzeń. Czym jest niedojrzałość emocjonalna? Jak wygląda jej leczenie? Sprawdź!

Niedojrzałość emocjonalna uważana jest dziś za plagę współczesnych społeczeństw. Nie jest to zaburzenie ani choroba, a pewien rodzaj lęku przed dorosłością i odpowiedzialnością, jaką za sobą niesie. Co prawda wiek to tylko nic nieznacząca liczba, jednak jeśli osoba dorosła zachowuje się i myśli tak, jak dziecko, usiłując nagiąć rzeczywistość do swoich pragnień i marzeń, jednocześnie nie chcąc dorosnąć, pojawia się problem.

Zobacz także: Kobiety gorzej radzą sobie z silnymi emocjami i stresem

Niedojrzałość emocjonalna - objawy

Osoby niedojrzałe emocjonalnie:

  • nie znają siebie (nie wiedzą, co jest ich mocną i słabą stroną)
  • mają niewielkie poczucie odpowiedzialności i ignorują zobowiązania
  • cechuje brak samokontroli
  • cechuje niskie poczucie własnej wartości
  • dążą do natychmiastowego uzyskania przyjemności
  • są niestabilne emocjonalnie (bywają impulsywne i agresywne)
  • nie mają planu na życie
  • cechuje brak dojrzałości uczuciowej i empatii
  • uciekają w świat fantazji, zamiast pracować nad silną wolą
  • bywają uzależnione emocjonalnie od innych osób/partnera (zobacz też osobowość zależna)

Niedojrzałość emocjonalna – w związku

Osoby niedojrzałe emocjonalnie nazywane są Piotrusiami Panami (zobacz - syndrom Piotrusia Pana), bo – dokładnie tak, jak on – nie chcą dorosnąć. Żyją poniekąd w swoim świecie, oczekując jednocześnie wyrozumiałości, wsparcia i zainteresowania innych, szczególnie swoich partnerów. Osoby niedojrzałe emocjonalnie nie są upośledzone ani opóźnione w rozwoju: to najczęściej ludzie o wysokim ilorazie inteligencji, którzy jednak manipulują innymi, by osiągnąć zamierzony cel i uniknąć odpowiedzialności.

Robią wszystko, by dostosować otoczenie do siebie, a nie odwrotnie. Przez życie chciałyby przejść z nisko ustawiona poprzeczką, bez trudności. Taka osoba chce być ciągle adorowana, podziwiana i doceniana za drobiazgi, szuka więc atencji i pochwał.

U źródła takiego stanu może leżeć kilka czynników. Najczęściej niedojrzali emocjonalnie są egocentrycy, a także dzieci, którym rodzice nie poświęcali dostatecznie wiele uwagi i nie doceniali ich. Podatni na niedojrzałość emocjonalną, są także ludzie bardzo wrażliwi i niepewni siebie – potrzebują stale pozytywnych bodźców.

Niedojrzałość emocjonalna jest poważną przeszkodą w dorosłym życiu, która przekłada się negatywnie na nawiązywanie relacji z innymi: zarówno prywatnie, jak i zawodowo.

Niedojrzałość emocjonalna u dzieci

Różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne często występują u dzieci, szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zwykle są przyczyną problemów wychowawczych, a także trudności z nauką i w kontaktach z rówieśnikami.

W takiej sytuacji najważniejsze jest zauważenie problemu i udanie się z dzieckiem do psychologa. Zaniedbanie zaburzeń emocjonalnych u dzieci skutkować będzie pogłębianiem się ich i narastaniem, co będzie powodować kolejne problemy w życiu dorosłym.

Dzieci mają jeszcze nieodporny system nerwowy i emocjonalny, dlatego różne odchylenia od normy zdarzają się stosunkowo często. Ważne, by obserwować swoją pociechę i reagować na bieżąco na negatywne zmiany.

Niedojrzałość emocjonalna u dzieci charakteryzuje się sposobem przeżywania emocji i ich wyrażania w sposób właściwy młodszym dzieciom. Dzieci niedojrzałe emocjonalnie nie potrafią przyjąć krytyki, często płaczą i czują się zestresowane, jeśli czegoś nie zrobią lepiej, niż inni. Niedojrzałość emocjonalna u dzieci może być spowodowana między innymi nadmiernymi wymaganiami rodziców lub ich brakiem wiary w umiejętności pociechy.

Niedojrzałość emocjonalna – leczenie

Jak leczyć niedojrzałość emocjonalną? Zauważasz u siebie niskie poczucie własnej wartości lub lęk przed odpowiedzialnością i zmianą? Boisz się przyszłości, podjęcia studiów i pracy? A może nie wiesz, jakie są twoje mocne strony? Jeśli zadajesz sobie podobne pytania, to może znaczyć, że zmagasz się z niedojrzałością emocjonalną. Najlepiej w takim wypadku zgłosić się do psychologa lub psychoterapeuty, który po rozmowie z tobą doradzi odpowiednią psychoterapię.

Zobacz także: Mężczyźni są silniejsi fizycznie, ale mają słabszą psychikę. Dlaczego?