10 szokujących prawd psychologów

09.06.2020
Aktualizacja: 09.06.2020 15:53
Prawdy psychologiczne, o których warto wiedzieć.
fot. Shutterstock

Każde nasze zachowanie ma powód i wyjaśnienie. Jeśli nie jesteśmy tego w stanie zrozumieć, psychologowie mogą pomóc nam to wyjaśnić. Poznaj 10 najciekawszych odkryć specjalistów, które mogą pomóc w odczytaniu większości zachowań. 

 • Czy da się przewidzieć zachowanie człowieka? Poznaj 10 prawd psychologicznych.

Oto co mówią psychologowie.

 1. Jeśli ktoś mówi krótko i szybko, zazwyczaj ukrywa sekrety. Jeżeli zaś osoba szybko się denerwuje i złości, być może brakuje jej miłości.
 2. Ludzie, którzy nie boją się płakać, są silni, bo potrafią zarządzać swoimi emocjami. Płacz pozwala na poradzenie sobie z napięciem i stresem. Częstotliwość występowania tego mechanizmu zależy od wielu czynników: między innymi od temperamentu, otwartości czy emocjonalności. Powstrzymywanie się od płaczu bardzo szkodzi zdrowiu.
 3. Przytulanie zmniejsza poziom stresu. Nawet krótkie objęcie obniża poziom kortyzolu, ciśnienie krwi, zmęczenie i ryzyko powstania depresji. Przytulanie daje poczucie bezpieczeństwa i pomaga w budowaniu pewności siebie.
 4. Nie pomagamy i nie reagujemy w sytuacjach kiedy naprawdę inni tego potrzebują, np. na ulicy, bo boimy się, o własne zdrowie i życie.  Nie chcemy, aby nam też coś się stało lub po prostu uważamy, że „to nie nasza sprawa”.
 5. Korzystanie z Instagrama może wywołać  niepokój, depresję, samotność, wpływać na jakość snu, postrzeganie własnego ciała, czy lęk przed niewiedzą. W dostępnych kanałach social media, to właśnie Instagram najbardziej destrukcyjnie wpływa na psychikę. Użytkownicy często oszukują rzeczywistość, używając upiększających filtrów, stosując retusz. Nasz umysł bardzo szybko uruchamia porównywanie, a to z kolei wpędza w kompleksy.
 6. Głównym powodem, dla którego młodzi ludzie robią sobie selfie i publikują w serwisach internetowych, jest niska samoocena i potrzeba uwagi.  Następnie te zdjęcia publikowane są w sieci, najczęściej po to, aby zyskać jak najwięcej serduszek, czyli uznania.
 7. Zbyt opiekuńczy rodzice są tak samo niebezpieczni, jak obojętni. Psychologowie zaobserwowali, że nadmierna opieka dziecka powoduje, że w życiu dorosłym te osoby są niepewne siebie.
 8. Oglądanie smutnych filmów, np. dramatów, może poprawić inteligencję emocjonalną. Dzięki nim możesz stać się bardziej wrażliwy. Historie poznane w filmie rozbudowują wyobraźnie, która z kolei uruchamia szersze myślenie i współodczuwanie.
 9. Fakt, że osoba często się wskazuje na wielką troskę o własny wygląd. Przyczynia się to do depresji i zaburzeń odżywania, z których najpoważniejsza to anoreksja i bulimia. Samo dbanie o właściwą wagę nie jest niczym złym, chodzi to o nadmierną kontrolę i nieakceptowanie wahań masy ciała.
 10. Kłamiemy, bo nie potrafimy zachować się asertywnie. Mechanizmem kłamstwa rządzą dwa rodzaje emocji: lęk przed stratą i pragnienie zysku. Występują one jednocześnie i niezależnie od tego, czy dotyczy to sytuacji zawodowej, stosunków koleżeńskich czy miłosnych.

Należy pamiętać, że to tylko uogólnienia, które mogą naprowadzić na interpretację pewnych zachowań, ale nie zawsze są one zgodne z daną sytuacją.  

Źródło: YouTube