Zamknij

Mózgi kotów od tysięcy lat się kurczą. Naukowcy: winni są ludzie

Alicja Bartosiak
23.09.2022 12:30

W ciągu ostatnich 10 tysięcy lat mózgi kotów znacznie się zmniejszyły. Według naukowców to wina ludzi. W jaki sposób przyczyniliśmy się do tego procesu?

Mózgi kotów od tysięcy lat się kurczą. Naukowcy: winni są ludzie
fot. Shutterstock

Koty to niesamowite, ciekawe zwierzęta. Kontakt z tymi istotami jest korzystny zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychiki człowieka… ale czy działa to w dwie strony? Czy koty zyskują na przyjaźni z ludźmi? Badania dowodzą, że może być wprost przeciwnie.  Naukowcy z Austrii i Wielkiej Brytanii przebadali czaszki współczesnych kotów domowych i dwóch dziko żyjących przodków, żbika afrykańskiego oraz żbika europejskiego. Odkryli, że mózg domowego kota jest znacznie mniejszy… Tłumaczą, że do takiego stanu doprowadzili właściciele czworonogów. Jak to możliwe?

To, jak traktujemy koty, wpływa na ich mózg

Koty zamieszkały razem z ludźmi około 10 tysięcy lat temu. W tym czasie wiele się zmieniło. Udomowienie kotów spowodowało, że zaczęły się one zachowywać zupełnie inaczej niż w naturalnym środowisku. Nie muszą codziennie walczyć o przetrwanie, a ich głównym zadaniem jest przesiadywanie na kanapie, jedzenie, drzemki i gonienie za własnym ogonem ;-). Takie nawyki spowodowały, że mózgu kotów trochę się rozleniwiły. Według naukowców, w mózgach kotów mogło dojść do tzw. zmniejszenia migracji i proliferacji komórek grzebienia nerwowego, prowadząc do zmniejszenia pobudliwości i strachu. Domowe koty zwykle nie są narażone na niebezpieczeństwo, dlatego ich mózgi nie muszą być w stałej gotowości.
Już wcześniej przeprowadzono podobne badania, m.in. na psach, owcach i królikach; wnioski były podobne. Naukowcy wyjaśniają jednak, że kurczenie się mózgów zwierząt domowych nie musi być równoznaczne ze spadkiem poziomu  inteligencji.

Źródło: phys.org